„V lázeňském trojúhelníku jsou unikátní přírodní podmínky, které stojí za vznikem léčebných lázní. Chceme našim návštěvníkům osvětlit vznik těchto léčivých zdrojů a jejich účinky,“ sděluje za Národní přírodní rezervaci Soos Zdeněk Soukup s tím, že rezervace chce propojit moderní technologie s přírodou. „Nově zde lidé tedy najdou interaktivní zastavení. Prohloubili jsme spolupráci s fakultami a vědecko-výzkumnými institucemi. V Soosu se už připravili na velký nával škol v rámci vzdělávacích programů. S koncem školních prázdnin, skončila i hlavní turistická sezóna. Školy a školky tak jezdí do rezervace každý den. Máme různá témata. Top je bezpochyby ochrana přírody, přírodní léčivé zdroje, záchrana zvířat,“ pokračuje.

Ve vstupním prostorách do Soosu je nově nainstalovaný seismometr, který slouží k pozorování měření intenzity zemětřesení. „Návštěvníci se budou moci podívat, a také zjistí, jaká zemětřesení proběhla jak u nás, tak v Evropě i ve světě. Další zajímavostí je, že si malí i velcí budou moci zaskákat, a tak zjistit, jaké otřesy sami způsobí, což podle našich zkušeností baví jak děti, tak i dospělé,“ směje se.

Vladimír Tomáš Smolík se zraněným vlkem.
Zraněný vlk, nalezený houbaři, musí na operaci kyčle

Další novinkou v Soosu bude i několik léčebně relaxačních zastavení. „Pro návštěvníky tak vznikne několik malých ochutnávek lázeňských procedůr. Připraveny budu reflexní, svalově – relaxační, inhalační či pitné procedúry, při kterých se návštěvník seznámí s jejich principem a původem,“ informuje.

Stále také pokračuje unikátní projekt Brána do nitra země. „Nyní jsme ve fázi, kdy jsme nainstalovali informační panely s geologickou tématikou, máme různé pracovní listy na Komorní hůrku a Soos. Také vznikla videa ve formě videoprůvodce Soosem a Komorní hůrkou. O dalších projektech budeme v nejbližší době informovat,“ dodává Zdeněk Soukup.