VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naučit se orientovat ve státní správě a samosprávě

Cheb –Nastoupil jsem do malého podniku, říkejme mu ISŠ, jako pomocný pracovník. Zrovna jsem dokončil základní vzdělání a během čtyř let by se ze mě zde měl stát plně kvalifikovaný pracovník veřejné správy, ale to je zatím v nedohlednu.

7.11.2010
SDÍLEJ:

Studenti Integrované střední školy Cheb.Foto: Foto: archív ISŠ

V prvním roce na této pozici je důležité si osvojit základy práce s lidmi a seznámit se se zákony, pravidly a vyhláškami, pak se ze mě stane alespoň pracovník a už se nebudu plácat jen jako pomocná síla spolu s desítkami lidí se stejným místem jako já. První rok je vždy největší úmrtnost, proto jde o to první rok přežít.

Rok uplynul a z člověka se stává pracovník, je složité stoupat výš, vedení po vás šlape, konkurence je veliká a práci si nosím domů. Nezbývá mi žádný volný čas, ale mám šanci, že se konečně stanu úředníkem a nebudu mít pod sebou jen začátečníky jako minulý rok.
Můj třetí rok ve firmě zvané ISŠ je lepší. K dispozici mám pár stejně vyspělých pomocníků a firma je zaběhlá, přešla mi do krve. Chci jít výš a zkoumat paragrafy. Připravuji podklady pro úřední akty a píši příspěvky, píši řeč pro lidi, kteří to sami nezvládají, a neví co, na veřejnosti říkat. Vypadá to dobře, jsem schopen lidem pomáhat a zatím to jde.

Čtvrtý ročník, finiš…Letos je ze mě správce všech úředníků. Vedení se se mnou smířilo. Tlačí na mě, abych se připravil na zkoušky, které mne teprve postaví na vlastní nohy mimo firmu a otevřou se mi dveře ministerstev, policie nebo vysněného tiskového mluvčího, a možná i něco víc. Hodně práce je již za mnou, ale nejtěžší zkouška ještě přede mnou. Maturita…

Prošel jsem svou první firmou od pomocného pracovníka až po kvalifikovaného úředníka. Cesta to byla trnitá a plná překvapení, na konci této cesty však čeká odměna ve formě samostatnosti a velkého rozhledu při výběru dalšího zaměstnání. Teď mohu, co chci, znám svá práva, práva ostatních, vím jak, funguje stát, znám jeho strukturu, státní správu a samosprávu a vše, co k tomu náleží.
Krok, který jsem učinil po základní škole, byl osudový, zpětně vidím, že správný.

Kam půjdete vy?!“
Svou vizi popsal budoucí absolvent oboru veřejnosprávní činnost Martin Houfek. Jedná se o obor zakončený maturitní zkouškou. Po jeho úspěšném absolvování se studenti mohou uplatnit například ve státní právě. Konkrétní uplatnění najdou třeba v hospodaření s majetkem obce, vedení evidence podle závazných platných předpisů, vyměřování a vybírání dávek a poplatků, práce související s vystavováním dokladů.

7.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční trhy v Chebu mají stále, co nabídnout.
6

Největší vánoční trhy v kraji stále mají co nabídnout, zajímavý program

JEDNÍM z česko- německých projektů je také obnovení tratě  z Aše do Selbu.

Týdny přátelství budou ve znamení festivalů

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Západní Čechy – Tradice se díky Deníku rozšířila na 600 míst v celé republice.

Švagři ovládli českou slamovou scénu

Sokolov – V pražské MeetFactory se uskutečnilo finále Mistrovství ČR ve slam poetry (specifický styl básnického přednesu, jehož podoba není přesně ukotvena jasnými pravidly, v principu ale platí, že přednes musí být natolik sugestivní, jímavý či zábavný, aby dosáhl největšího ohlasu v publiku).

Varský sbor zpíval dárcům krve

Karlovy Vary - Dárci krve měli odběry veselejší. 

Napadli ho policisté. Mluvil s médii, tak nesmí do spisu

Karlovy Vary, Plzeň – Žádným trestem, ale stížností na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v Plzni zatím pokračuje tříměsíční vyšetřování dvou policistů, kteří v Plzni koncem září brutálně napadli řidiče z Karlových Varů a bez toho, aniž by se legitimovali policejními odznaky jej častovali vulgárními nadávkami a mířili na něj pistolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT