Už příští týden by se tím měli zabývat poslanci. Zatímco Asociace hotelů a restaurací ČR věří, že vybírání poplatků se razantně nezmění, lázeňská města v Karlovarském kraji doufají v opak i v to, že budou moci o výši poplatku rozhodovat sama. Podle novely by měli být od poplatku osvobozeni lidé od 65 let, dosavadní věková hranice přitom byla 70 let. Pětiletý rozdíl je podle představitelů lázeňských měst důležitý, právě tato věková skupina tvoří podstatnou část klientely. „Dosud turisté platili šestikorunový ubytovací poplatek a v lázeňských městech patnáctikorunový lázeňský a rekreační poplatek. Ty oba končí a má je nahradit jeden dvacetikorunový poplatek,“ vysvětluje Jan Kuchař, starosta Františkových Lázní a předseda Sdružení lázeňských míst.

„V lázeňských městech tvoří asi třetinu hostů lidé ve věku 65 až 70 let. Posunutím hranice bychom tak například ve Františkových Lázních přišli o milion až milion a půl,“ podotýká s tím, že v současné době z poplatku do městské kasy přiteče necelých pět milionů korun. „Pokud bychom mohli vybírat poplatek alespoň ve výši 50 korun, což je celoevropský standard, pokrylo by nám to vlastně pouze výpadek zapříčiněný posunutím věkové hranice,“ uvedl. Dodal, že teď hrozí, že vesnice, která má chaty u vody, vybere na poplatku víc než lázně, protože tam jezdí lidé v produktivním věku,“ upozorňuje Jan Kuchař.

Pohled na kostel Božského Srdce Páně v době, kdy sloužil svému původnímu účelu. Vedle stál internát řádu oblátů.
Pamětníci se rozloučí s bývalým kostelem

Karlovy Vary loni získaly z poplatku za lázeňský pobyt téměř 22 milionů korun, na poplatku z ubytovací kapacity sedm a čtvrt milionu korun. „Tyto prostředky zapojujeme do rozpočtu a financujeme z nich věci, které by pravděpodobně město nemělo, nebo alespoň ne v takové míře, pokud by nebylo městem lázeňským. Jen pro představu, letos zahajované opravy a rekonstrukce lázeňských kolonád – Vřídelní, Mlýnské, Sadové – vycházejí na asi sto padesát milionů korun. Určitě to tedy není tak, že by Karlovy Vary vybraly poplatek a o nic užitečného se nestaraly,“ vysvětlil mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál. Návrh na zvýšení možného stropu poplatku podle něj dává smysl.

„Současná výše 15 korun na osobu a den pochází z roku 1992, kdy tato částka skutečně představovala nějakou hodnotu, a za tehdejší výnosy z poplatku mohla lázeňská města opravovat pěší zóny, kolonády a podobně,“ doplnil s tím, že dnes je výnos z poplatku víceméně jen příspěvkem na tyto náklady. „Pokud by města měla strop poplatku až do výše 100 korun, dovedu si představit, že bychom poplatek zvýšili třeba na 50 korun za osobu a noc,“ uvedla primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová.

Na pacienty ve čtvrtek čekaly zavřené dveře. Podle cedule by ale stejně měli smůlu, pokud by nebyli „urgentní případ“.
Lékař odmítá ošetřit některé pacienty

„Není to moc, v řeči zahraniční klientely dvě eura, a přitom by to mohlo přinést do lázeňského území a infrastruktury o trochu více peněz,“ řekla. Podle starosty Mariánských Lázní Martina Kaliny by bylo ideální, kdyby vláda, respektive vládnoucí koalice, ponechala maximum rozhodování na jednotlivých obcích. „Podmínky jsou pro každou obec specifické a základní restrikce už v samotném zákonu nám pak dost svazují ruce. Ideální by byl dle mého jednoduchý návrh na stanovení maximální hranice 100 korun bez dalších omezení, bylo by na obci, jak si potom poplatek nastaví,“ doplnil.