Unikátní příležitost, sledovat rekonstrukci na vlastní oči, měli do nedávna návštěvníci hrázděného statku v Milíkově. Veřejnost si tak mohla prohlédnout, jak postupují opravy nejvíce poškozené budovy.

„Začali jsme stodolou, ta byla objektem v nejhorším stavu," přiblížil Roman Procházka, ředitel Muzea Cheb, které statek spravuje. „I přes probíhající rekonstrukci jsme statek s pochopitelným omezením nechali otevřený pro veřejnost." A návštěvníkům se evidentně nápad líbil. „Byli jsme se tam s dětmi podívat," podělila se o zážitky Kamila Jánská z Chebu. „Je hezké sledovat, jak se tak nádherný objekt opravuje. Chceme se brzy jet podívat znovu, abychom zjistili, jak teď stodola vypadá."

V současné době jsou práce už téměř u konce. Vzhledem k tomu, že jde o kulturní památku, bylo nutné dodržovat určité zásady. „Při opravě jsme důsledně využívali současné poznatky a doporučení památkové péče," uvedl ředitel Procházka. „Maximálně jsme se snažili zachovat dochované stavební prvky a materiály." Rozpočet na obnovu stodoly původně dosahoval 1,9 milionu korun. „Nám se podařilo důslednou kontrolou a snahou co nejvíce využít stávající dochované konstrukce ušetřit," řekl Procházka. Celková cena tak byla o čtyři sta tisíc nižší. Práce na statku ale nekončí. „Hodláme v opravě areálu pokračovat," potvrdil ředitel. „Na řadu přijde obytný dům. Rozpočet na jeho rekonstrukci je šest milionů korun. Počítáme, že práce začnou v příštím roce."

Milíkovský hrázděný statek z konce 18. století koupil Karlovarský kraj před pěti lety od soukromých majitelů. Tradiční čtvercový dvůr s obytným stavením, stodolou, chlévem, kůlnou a výminkem láká filmaře i přibližně stovku návštěvníků měsíčně.