Ti, kteří dorazili, se přenesli do centra rakouské monarchie, kde kníže Klemens von Metternich zastával nejprve svůj ministerský a později kancléřský úřad. Návštěvníci se z úst svého průvodce dozvěděli, co měl Metternich společného s Kateřinou Vilemínou vévodkyní Zaháňskou. Měli také možnost slyšet úryvky z jejich milostných dopisů, které si zamilovaná dvojice vyměňovala.

Zlatým hřebem speciálních nočních prohlídek byly unikátní nástolní ozdoby, které kancléř a jeho syn Richard dostali od francouzského krále Ludvíka Filipa, od měst Bruselu a Paříže. Ve společenském sále byla instalována banketní tabule pro čtyřiadvacet osob s bronzovou zlacenou stolní soupravou, která symbolizuje zlatou tabuli olympské hostiny. Její kouzlo bylo navíc znásobeno nasvícením. „Byl jsme tady s rodiči před nějakou dobou a nástolníky jsem viděl,“ řekl Michal po prohlídce. „Svícny tenkrát nehořely, bylo to za denního světla. Tentokrát to bylo takové hezčí, tajemnější.“

Ilustrační snímek. Tašky na odpad.
Lidé vytřídili 740 tun odpadu

Hosté knížete Metternicha se ale dozvěděli také mnoho informací. Například i to, že podobná tabule měla šestnáct chodů a hosté hodovali několik hodin. Zjistili také, jak se v devatenáctém století připravovala zmrzlina nebo jak se podávaly dobové dezerty.

Zámek Kynžvart patří mezi nejvýznamnější památky a památkový areál se řadí mezi největší v České republice. Může se pyšnit nesmírně cennými sbírkami po svých majitelích. Na zámku se nachází například třetí největší egyptologická sbírka v republice.