Panenky, kočárky, pokojíčky, medvídci, vozítka, autíčka … Do dětských let se zanedlouho vrátí návštěvníci chebského muzea. Právě tam se uskuteční výstava hraček ze sbírky Aleny Pleslové. A je se na co těšit. K vidění budou i víc než sto let staré hračky.

„Sběratelka Alena Pleslová ze Záměle u Potštejna s budováním své sbírky začala před 35 lety," popisovala Blanka Andrášiková z Muzea Cheb.

Když byla malá, měla jedinou panenku, kterou dostala v roce 1952, kdy jí byl jeden rok, a stále ji má.

„Nejstarší panenka z její sbírky pochází z roku 1897, ale za nejzajímavější kousek považuje sběratelka panenku z roku 1902 má totiž svůj rodokmen. V originální krabici u ní byl popis, od koho ji majitelka dostala, co měla na sobě a komu ji odkázala," podotkla.

K nejcennějším exemplářům sbírky patří kloubové panenky s hlavičkami z biskvitového porcelánu, se skleněnýma očima a s vlásky z pravých lidských vlasů. Hojně zastoupené jsou i panenky z kompozitů a celuloidové panenky.

Svou sbírku, která se rozrostla na několik set kusů, Alena Pleslová stále rozšiřuje, a to různými způsoby od burz až po záchranu u popelnic, lidé jí panenky a hračky také nabízejí. „Paní Pleslová má radost z každého nového exempláře, ať už je jakkoliv starý, kouzlo pro ni mají i celuloidové panenky ze 70. let. Protože často získává panenky ve špatném stavu, naučila se je opravovat a ráda i poradí," doplnila Blanka Andrášiková.

Vedle panenek obsahuje sbírka samozřejmě i doplňky k nim, takže nechybí oblečky, nádobíčko, pokojíčky s nábytkem, postýlky a kočárky. Chlapci nejvíce ocení různá vozítka, auta, medvědy, stavebnice a kostky.

„Dnešní děti si podle paní Pleslové neumějí moc hrát, mají hraček hodně a upřednostňují ty na baterie, což je nenutí přemýšlet. Naopak v dřívějších dobách například dívky o panenky pečovaly, oblékaly je, šily na ně a vařily jim," dodala.

Vernisáž výstavy se uskuteční 25. června. Ještě do 14. června zde bude k vidění výstava 'Poklady Chebska'. Jak již název napovídá, jedinečná výstava představuje hromadné nálezy cenných předmětů právě z našeho regionu. Hlavním lákadlem je největší mincovní nález hallských feniků v České republice, který učinila detektorářka v roce 2013 v Opatově u Lubů. Muzeum je otevřené od úterý do neděle od 9 do 17 hodin, s polední přestávkou od 12.30 do 13 hodin.