Do Nebanic přijede i nejlepší z Čechů a osmý na světě Jiří Nesvačil jr., „Chybět nebude ani světová jednička Zoltán Lázár z Maďarska nebo Dariusz Bajer z Polska, který je aktuálně v žebříčku dvojspřeží druhý,“ informoval organizátor tradičních závodů Miloslav Šimáček. Kromě nich nebudou chybět další známá jména nejen z Čech, ale také z Rakouska, Francie nebo Německa. „Mezi přibližně šedesáti pěti posádkami čtyřstpřeží, dvojspřeží a jednospřeží, budou zastoupeni také vozatajové z Nizozemska, Švýcarska, Švédska a dorazí také spřežení z Velké Británie a Spojených států amerických,“ přiblížil Miloslav Šimáček.

A na co se mohou diváci, kteří dorazí na jubilejní ročník, těšit? „První dva dny konání budou patřit drezurním zkouškám, kdy závodníci předvádějí styl, přesnost a všeobecnou ovladatelnost koní . Drezura kromě toho zvýrazňuje krásu a čistotu spřežení, používá se při ní sváteční elegantní vůz a posádka je vždy dokonale stylově oblečená. „Pro diváky nejlákavější, ale pro závodníky i koně fyzicky nejnáročnější disciplína se uskuteční v sobotu,“ uvedl Miloslav Šimáček. Maraton je patnáctikilometrový rychlostní úsek, který je následován náročnou zkouškou při průjezdech osmi technicky složitými překážkami.

Poslední den otestuje zručnost posádek a poslušnost koní. Pojede se totiž parkur. „Samozřejmě tato disciplína neznamená skákání přes překážky, jako je tomu u jezdeckých závodů. Ale všechny ostatní parametry včetně přesnosti a rychlosti průjezdu závodní dráhou jsou posuzovány. Branka, kterou budou vozatajové projíždět, je jen o málo širší, než je vlastní vůz.

Pětadvacátý ročník vozatajského klání se uskuteční od čtvrtka 29. června do neděle 2. července.

Díky školákům se část lesa u chebské vyhlídky Egerwarte stala místem, které je galerií v přírodě, a láká tak lidi k návštěvě.  Je na co se dívat.
FOTO: Kouzelný les je barevný