Svého času jedna z nejzadluženějších obcí v republice má to nejhorší za sebou. Podařilo se jí dříve, než plánovala, splatit dluhy za nevydařený projekt stavby rodinných domů. Navíc všechna nedostavěná obydlí už mají nové majitele.

„Obec by měla být zcela bez dluhů," potvrdila starostka Nebanic Jitka Vlková. „Odeslali jsme poslední dlužnou částku za vratku dotace. Podařilo se nám to dříve, než určoval splátkový kalendář." Původně se obec měla dluhů zbavit až v červnu příštího roku, ještě před dvěma lety dlužily Nebanice 3,5 milionů korun. „Kvůli dluhům byla obec více než deset let omezována v investicích a opravách majetku," řekla starostka s tím, že nebyly peníze na údržbu komunikací, chodníků nebo na rekultivaci hřbitova. Ani zaměstnanců obec kvůli pohledávkám příliš neměla. „V pracovním poměru jsem zde jen já a na částečný úvazek matrikářka. O zeleň se v rámci projektu Veřejně prospěšné práce stará jedna pracovnice."

Nebanice se do problémů dostaly v roce 2001, kdy obec získala dotaci na výstavbu dvaceti rodinných domů. Tu ale špatně proinvestovala a dotace musela vrátit. Další důvod k radosti je fakt, že všechny rozestavěné domy se Nebanicím podařilo prodat. Poslední prodej domu odsouhlasilo zastupitelstvo na svém nedávném zasedání.

„Obec samozřejmě díky tomu, že stavby mají nové majitele, ušetří za údržbu a pojištění v řádu tisíců korun," řekla Vlková. Navíc Nebanice s podporou kraje dostavěly veřejné osvětlení u novostaveb. Poděkování si podle starostky zaslouží minulé vedení. „Díky patří předešlému zastupitelstvu v čele s bývalou starostkou Janou Balko, díky jejich včasnému jednání nebyla obec v takové nejistotě. Samozřejmě i obyvatelé byli skvělí, protože nás podporovali a přidali ruku k dílu při úklidech nebo opravách," dodala Vlková.

„Vážně už se podařilo všechno splatit," podivila se Iveta z Nebanic. „Tak to je opravdu skvělé. Myslím, že lidé tady měli pochopení. Občas si ale člověk řekl, kdyby nebylo dluhů, mohli bychom mít to nebo tohle."