Nebanice Hned tři z pěti nejzadluženějších obcí v republice jsou z Karlovarského kraje. Vedle Pramenů a Bublavy jsou mezi nimi také Nebanice.

„To, že je naše obec zadlužená, není žádným tajemstvím,“ řekla starostka Jitka Vlková. „Největší problém vznikl v roce 2001, kdy obec získala dotaci na výstavbu dvaceti rodinných domů od Ministerstva pro místní rozvoj.“ Tu ale Nebanice špatně proinvestovaly a dotaci musely následně vrátit. „Tuto dotaci splácíme v pravidelných splátkách, která nám povolilo ministerstvo financí, splátkový kalendář je stanoven do 20. června 2014.“

Mezi další věřitele Nebanic patří dvě soukromé osoby. „S těmi máme také domluvený splátkový kalendář. Díky předešlému obecnímu zastupitelstvu v čele s bývalou starostkou Janou Balko už obec není v takové nejistotě a na novém zastupitelstvu je sehnat zájemce na poslední dva rozestavěné domy a dotáhnout oddlužení do šťastného konce,“ uvedla starostka s tím, že celkový dluh je tři a půl milionu korun. Dluhy pro Nebanice znamenají samozřejmě značné omezení. „Musíme chod obce udržet v co nejmenších nákladech.

Také nemůžeme počítat s velkými investičními projekty jako jsou nové komunikace, chodníky a rekonstrukce veřejných budov,“ řekla Vlková. S údržbou veřejné zeleně a komunikací podle jejích slov pomáhají dvě místní občanky v rámci projektu veřejně prospěšných prací. „K nim se připojují někteří naši občané ve svém volném čase, za což jim patří poděkování,“ dodala.

„Že jsme až po uši v dluzích, to tady ví každý,“ řekla místní obyvatelka Ivana. „Není to dobré, ale líbí se mi, že se s tím obec snaží něco dělat. Pokud vím, Nebanice řádně splácí. Bohužel kvůli těmto dluhům stojí věci, které by bylo potřeba udělat. To mně jako dlouholetou občanku Nebanic opravdu mrzí. Na druhou stranu si říkám, že brzy už bude lépe a budeme moci vesele opravovat silnice nebo chodníky.”