VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebanice se své dluhy snižují, znamená to ale omezení rozvoje

Nebanice -Obec má u věřitelů sjednaný splátkový kalendář. Nyní veškeré dluhy činí 3,5 milionu korun

10.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto: Zuzana Sejáková

Nebanice Hned tři z pěti nejzadluženějších obcí v republice jsou z Karlovarského kraje. Vedle Pramenů a Bublavy jsou mezi nimi také Nebanice.

„To, že je naše obec zadlužená, není žádným tajemstvím,“ řekla starostka Jitka Vlková. „Největší problém vznikl v roce 2001, kdy obec získala dotaci na výstavbu dvaceti rodinných domů od Ministerstva pro místní rozvoj.“ Tu ale Nebanice špatně proinvestovaly a dotaci musely následně vrátit. „Tuto dotaci splácíme v pravidelných splátkách, která nám povolilo ministerstvo financí, splátkový kalendář je stanoven do 20. června 2014.“

Mezi další věřitele Nebanic patří dvě soukromé osoby. „S těmi máme také domluvený splátkový kalendář. Díky předešlému obecnímu zastupitelstvu v čele s bývalou starostkou Janou Balko už obec není v takové nejistotě a na novém zastupitelstvu je sehnat zájemce na poslední dva rozestavěné domy a dotáhnout oddlužení do šťastného konce,“ uvedla starostka s tím, že celkový dluh je tři a půl milionu korun. Dluhy pro Nebanice znamenají samozřejmě značné omezení. „Musíme chod obce udržet v co nejmenších nákladech.

Také nemůžeme počítat s velkými investičními projekty jako jsou nové komunikace, chodníky a rekonstrukce veřejných budov,“ řekla Vlková. S údržbou veřejné zeleně a komunikací podle jejích slov pomáhají dvě místní občanky v rámci projektu veřejně prospěšných prací. „K nim se připojují někteří naši občané ve svém volném čase, za což jim patří poděkování,“ dodala.

„Že jsme až po uši v dluzích, to tady ví každý,“ řekla místní obyvatelka Ivana. „Není to dobré, ale líbí se mi, že se s tím obec snaží něco dělat. Pokud vím, Nebanice řádně splácí. Bohužel kvůli těmto dluhům stojí věci, které by bylo potřeba udělat. To mně jako dlouholetou občanku Nebanic opravdu mrzí. Na druhou stranu si říkám, že brzy už bude lépe a budeme moci vesele opravovat silnice nebo chodníky.”

Autor: Jana Bežáková

10.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení