Česká pošta se na Chebsku chystá dočasně zavřít svou další pobočku. Na ´černé listině´ se tentokrát ocitla obec Nebanice. „Už ji neotevřou, tomu nevěřím,“ rozčílila se Iveta z Nebanic.

Záležitost se projednávala na posledním zasedání zastupitelstva, kam přijeli i zástupci České pošty. „Občané vyjádřili nesouhlas s dočasným uzavřením pobočky,“ informovala starostka Nebanic Jitka Vlková. „Záměr se nám ale bohužel zvrátit nepodařilo.“ Jediné, na co zástupci této instituce přistoupili, bylo posunutí termínu. „Povedlo se nám prodloužit datum uzavření pobočky do 1. března, aby se občané zvláště v důchodovém věku mohli na tuto skutečnost lépe připravit,“ uvedla starostka.

Zástupci České pošty se zaručili, že nebude nijak omezena jejich služba. „Naopak prý se služby zkvalitní tím, že k občanům bude až domů zajíždět motorizovaná služba,“ řekla Vlková. Nebaničtí se samozřejmě zajímali také o to, co vlastně znamená termín dočasné uzavření. „Na tuto otázku jsme odpověď nedostali,“ řekla Vlková.

Obec dostala návrh na zřízení výdejního místa, které může provozovat právnická osoba, například samotný obecní úřad. „Ta musí splnit podmínky stanovené Českou poštou. Pro úřad jsou tyto podmínky z ekonomického hlediska nevýhodné,“ sdělila starostka. Vzhledem k tomu, že na obci je zaměstnána jen ona, jsou také časově náročné. „Proto v blízké době uveřejníme informace o projektu výdejního místa pro případ, že by jej chtěl v obci provozovat někdo jiný.“ Na jednání zastupitelé odhlasovali nesouhlas s uzavřením pobočky. „I nadále se budeme snažit, aby u nás pobočku znovu otevřeli,“ dodala Vlková.

„Zástupci České pošty se jednání zastupitelstva zúčastnili a dohodli se, že od března pobočku zavřeme,“ potvrdila tisková mluvčí pošty Marta Selicharová. „Už dříve jsme nabídli provozování výdejního místa, obecní úřad zájem neprojevil. Na schůzce se nám přihlásil zájemce a my s ním povedeme jednání.“ O zajištění poštovních služeb budou podle mluvčí občané informováni prostřednictvím letáku v únoru. „Motorizovaná služba, která bude na místo zajíždět, zajistí kompletní služby. Pokud lidé požádají, přijedou přímo k nim domu,“ dodala.

„Jednou ji zavřou a nebudou se snažit ji otevírat,“ řekla důchodkyně z Nebanic, která si nepřála být jmenována. „Nemyslím, že je to dobře. Už se těším, jak sedím u okna a vyhlížím auto, abych mohla zaplatit složenku. To bude opravdu skvělé.“