Zásilku nebezpečných arašídů zadrželi chebští celníci. Ořechy obsahovaly karcinogeny, které mohou u rizikových skupin narušit imunitní systém.

Přes tisíc balíčků (1 100) ochucených pražených arašídů k celníkům dorazilo z Vietnamu.

„Celní správa požádala o posouzení zboží Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI),“ sdělila mluvčí Celního ředitelství Jitka Blahutová. Inspekce zjistila, že byl ve zkoumaném vzorku zjištěný nadlimitní výskyt aflatoxinů. Následky požití aflatoxinů se podle odborníků mohou projevit třeba až po letech nádorovým onemocněním. Oslabit mohou i imunitní systém. Zákazníci se ale bát nemusejí. Ořechy se totiž na český trh vůbec nedostanou.

V loňském roce řešili celníci ve spolupráci se SZPI podobný případ. To zajistili zásilku instantních nudlí, které obsahovaly nadlimitní podíl hliníku. Nebezpečné potraviny se zapisují do Systému včasného varování pro potraviny a krmiva.

„Funguje v celé EU a jednotlivé členské státy se jeho prostřednictvím informují o nebezpečných potravinách na evropském trhu,“ vysvětila Martina Šmidtová, mluvčí SZPI. „To proto, aby proti nim mohly účinně zasáhnout dozorové orgány i v dalších zemích,“ dodala.