Do řešení problému s takzvanými ´okřídlenými krysami´ se zapojili na Ašsku jak občané, tak i čelní představitelé města Aše. Podle místního Josefa Malého je situace s přemnoženými holuby natolik neúnosná, že například v Kamenné ulici v Aši obyvatelé raději chodí po silnici nežli po chodníku. Důvodem je prý vrstva holubího trusu, na které občanům Aše hrozí uklouznutí. Holubí trus navíc obsahuje různé alergeny a je vysoce infekční.

„S holuby bojujeme už léta," řekl starosta města Aše Dalibor Blažek. „Snažili jsme se odchytávat holuby do sklopců. To jde ale pouze v zimě, kdy nemají dost potravy, a tak se přijdou nazobat připraveného zrní. Platili jsme i několik odborných firem. Nikdy s velkým úspěchem. Problém je ten, že se vždy najde někdo, kdo začne holuby krmit," vysvětlil. „Zvažovali jsme i otrávené zrní či zrní napuštěné látkou, která holuby sterilizuje a zabrání tak jejich množení. To je ale povoleno pouze ve výjimečných případech, týkajících se památkových rezervací. Nejúčinnější by bylo holuby střílet. To ale ve městě nelze z logických důvodů, a navíc by se na nás sesypali ochránci zvířat," dodal.

Ornitolog a ochranář přírody z Chebska Pavel Řepa ale příliš neoponuje. Uznává, že problém s holuby je těžko řešitelný.

„Počet zdivočelých holubů ve městě se eliminuje velmi těžko," řekl Pavel Řepa. „Holub tam má velké možnosti. Má kde hnízdit, kde se nakrmit. A tady vzniká ten hlavní problém. Nejúčinnější řešení je sterilizace a znemožnění hnízdění. Střílet holuby je nemožné jak z humánního hlediska, tak z hlediska logického. Je to nesmysl, aby ve městě pálili střelci jednu ránu za druhou. Budu se pouze opakovat, když řeknu, že nejšetrnější způsob je sterilizace holubů prostřednictvím krmiva. To pomůže situaci vyřešit na osm až deset let," vysvětlil.

„V Chebu se každoročně odchytí v průměru přibližně tisícovka holubů," řekl Tomáš Ivanič z odboru kanceláře starosty Chebu. „Městskou pokladnu to tak vyjde ročně na více než 100 tisíc korun. S odchytem holubů se začíná každoročně v zimních měsících. Po ukončení odchytových prací, které zpravidla trvají tři čtyři měsíce, se provádí také dezinfekce všech odchytových míst. Odchyt zajišťuje odborná firma, která samozřejmě musí dodržovat všechny zákonné postupy, včetně ustanovení zákona na ochranu zvířat," dodal.

Podle Ivaniče je nekompromisní přístup k holubům nutný, jsou totiž nebezpečnými přenašeči nejrůznějších nákaz. Mohou být například hostitelem viru klíšťové encefalitidy, přenašečem salmonelózy, často jsou nakaženi toxoplazmózou, stávají se obrovským zdrojem roztočů, v neposlední řadě po sobě zanechávají hodně trusu.