VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebezpeční holubi ohrožují občany Aše svým trusem

Chebsko – Přemnožené ´okřídlené krysy´, jak se holubům často říká, jsou pro lidi noční můrou. 

24.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Daniel Seifert

Do řešení problému s takzvanými ´okřídlenými krysami´ se zapojili na Ašsku jak občané, tak i čelní představitelé města Aše. Podle místního Josefa Malého je situace s přemnoženými holuby natolik neúnosná, že například v Kamenné ulici v Aši obyvatelé raději chodí po silnici nežli po chodníku. Důvodem je prý vrstva holubího trusu, na které občanům Aše hrozí uklouznutí. Holubí trus navíc obsahuje různé alergeny a je vysoce infekční.

„S holuby bojujeme už léta," řekl starosta města Aše Dalibor Blažek. „Snažili jsme se odchytávat holuby do sklopců. To jde ale pouze v zimě, kdy nemají dost potravy, a tak se přijdou nazobat připraveného zrní. Platili jsme i několik odborných firem. Nikdy s velkým úspěchem. Problém je ten, že se vždy najde někdo, kdo začne holuby krmit," vysvětlil. „Zvažovali jsme i otrávené zrní či zrní napuštěné látkou, která holuby sterilizuje a zabrání tak jejich množení. To je ale povoleno pouze ve výjimečných případech, týkajících se památkových rezervací. Nejúčinnější by bylo holuby střílet. To ale ve městě nelze z logických důvodů, a navíc by se na nás sesypali ochránci zvířat," dodal.

Ornitolog a ochranář přírody z Chebska Pavel Řepa ale příliš neoponuje. Uznává, že problém s holuby je těžko řešitelný.

„Počet zdivočelých holubů ve městě se eliminuje velmi těžko," řekl Pavel Řepa. „Holub tam má velké možnosti. Má kde hnízdit, kde se nakrmit. A tady vzniká ten hlavní problém. Nejúčinnější řešení je sterilizace a znemožnění hnízdění. Střílet holuby je nemožné jak z humánního hlediska, tak z hlediska logického. Je to nesmysl, aby ve městě pálili střelci jednu ránu za druhou. Budu se pouze opakovat, když řeknu, že nejšetrnější způsob je sterilizace holubů prostřednictvím krmiva. To pomůže situaci vyřešit na osm až deset let," vysvětlil.

„V Chebu se každoročně odchytí v průměru přibližně tisícovka holubů," řekl Tomáš Ivanič z odboru kanceláře starosty Chebu. „Městskou pokladnu to tak vyjde ročně na více než 100 tisíc korun. S odchytem holubů se začíná každoročně v zimních měsících. Po ukončení odchytových prací, které zpravidla trvají tři čtyři měsíce, se provádí také dezinfekce všech odchytových míst. Odchyt zajišťuje odborná firma, která samozřejmě musí dodržovat všechny zákonné postupy, včetně ustanovení zákona na ochranu zvířat," dodal.

Podle Ivaniče je nekompromisní přístup k holubům nutný, jsou totiž nebezpečnými přenašeči nejrůznějších nákaz. Mohou být například hostitelem viru klíšťové encefalitidy, přenašečem salmonelózy, často jsou nakaženi toxoplazmózou, stávají se obrovským zdrojem roztočů, v neposlední řadě po sobě zanechávají hodně trusu.

Autor: Helena Langmaierová

24.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení