„Před časem jsem se dozvěděl, že zamýšlené vánoční trhy a adventní akce se v letošním roce v Mariánských Lázních konat nebudou. Důvody? Malá finanční podpora, nezájem stánkařů a tak dále. Prostě v Chebu, Karlových Varech a všude jinde vánoční trhy zorganizovali, ale v Mariánských Lázních nemělo být absolutně nic,“ vysvětlil důvod k organizaci alespoň čtyř adventních víkendů Tomáš Richter, provozní ředitel mariánskolázeňského hotelu Krakonoš. Dalším impulsem ke změně bylo podle něj to, že hoteliéři svým hostům neměli co nabídnout. „Obsazenost v době adventů dříve jak od Čechů, tak zahraničních turistů byla velmi slušná. A letos? Pusto a prázdno. Tak jsem se zřejmě mírně řečeno zbláznil a pustil se po hlavě do problémů. Chtěl jsem všem ukázat, že když se chce, tak to jde,“ řekl Richter.

Že žádné vánoční trhy letos být v Mariánkách neměly, potvrdil i starosta Martin Hurajčík (ANO). „Každoročně byl pro pořadatele vypisován grant 200 tisíc. Bývalé vedení města, které prohrálo v komunálních volbách, žádné přípravy na vánoční trhy nezahájilo. A pak už bylo pozdě. Hledali jsme řešení a s ním přišel Tomáš Richter. Za podpory města, a to i finanční, uspořádá adventní víkendy a my jsme za to velmi rádi,“ uvedl starosta Hurajčík.

Městečko Boží Dar se kvůli velkému náporu turistů občas nevyhne dopravním komplikacím.
Boží Dar chce zavést platby parkovného na dálku. Plánuje i parkovací dům

Bez problémů se ale přípravy neobešly. „Šlo o krátkou dobu pro zajištění stánkařů, kteří už měli prodej naplánovaný, přes pomoc města, která podle organizátorů nebyla tak vysoká, jako v jiných letech. „Ale zaplať Pán Bůh za to. Městu děkujeme, za finanční, materiální i organizační pomoc patří díky Janu Budkovi, Romanovi a Renému Plzákovým, Jiřímu Frankovi a Václavovi Nekovářovi,“ vyjmenoval Richter všechny, kteří ho nenechali na holičkách. Finančně pomohly i místní firmy Veolia, Orea a Nová Karna.

„Víme, čeho si vážit. Akci jsme připravovali na poslední chvíli, s obrovským nasazením a jen v několika lidech,“ vysvětlil Tomáš Richter, který zároveň prosí všechny o pochopení a případnou pomoc. „Žádnou podanou ruku neodmítneme. Věřím ale, že si každý najde v programu to své a že společně prožijeme hezkou, příjemnou a pohodovou předvánoční atmosféru,“ vyslovil své vánoční přání.

Sváteční program se bude v Mariánských Lázních konat všechny čtyři adventní víkendy. V sobotu 3. prosince od 14 hodin se návštěvníci mohou těšit na Mikulášskou nadílku. A to bude mimořádný zážitek, kdy pohromadě hosté uvidí 20 andělů a čertů. „Mikuláš a Lucifer se svým pekelným pokladem je naší chloubou,“ tajemně naznačil  Richter.

Milan Bajger.
Agresora potrestal soud za pobodání na karlovarské ubytovně šesti lety vězení

On sám je s celou organizací spokojen tak na padesát procent. Za negativa považuje finanční rozpočet na úrovni necelých 10 procent oproti například Karlovým Varům, ale i Chebu, ale i proti rozpočtům akcí města z minulých let. Vadí mu i menší počty stánkařů. „Nejde o vánoční trhy, ale pouze o malý adventní jarmark. Snad návštěvníci ocení naši snahu a fakt, že alespoň něco naše město rozhýbe,“ doufá Tomáš Richter.

Celý program

1. ᴀᴅᴠᴇɴᴛɴɪ́ ᴠɪ́ᴋᴇɴᴅ

26.11. od 17:00 uvítání hostů, rozsvícení vánočního stromu, k poslechu hraje Žesťový soubor ZUŠ F. Chopina.

27.11. od 14:00 vánoční čas zpříjemní skupina Trubači z Kladské

2. ᴀᴅᴠᴇɴᴛɴɪ́ ᴠɪ́ᴋᴇɴᴅ

3.12. od 14:00 Mikulášská nadílka, moderuje David Petřík, dětská diskotéka.

4.12. od 14:15 adventní koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie: Lenka Čechová - varhany, Izabela Tomiová - zpěv, Petr Čech - klarinet.

3. ᴀᴅᴠᴇɴᴛɴɪ́ ᴠɪ́ᴋᴇɴᴅ

10.12. od 14:00 hraje Daliborka

11.12. od 14:00 vystoupí pěvecký sbor Fontána, od 15:00 Jazzový soubor ZUŠ F. Chopina.

4. ᴀᴅᴠᴇɴᴛɴɪ́ ᴠɪ́ᴋᴇɴᴅ

17.12. od 10:00 do 10:30 vystoupí Dechový orchestr mladých a mažoretky ZUŠ F. Chopina.

17.12. od 14:00 do 14:30 vystoupí dětský folklorní soubor Rozmarýnek.

18.12. od 16:00 zazní Česká mše vánoční od J.J. Ryby v podání Západočeského symfonického orchestru a pěveckého sboru Fontána, host Anna Gálisová.