Z budovy padají kusy omítky, sklep plesniví, okny táhne. Není řeč o žádném vybydleném době, ale o chebské městské knihovně.

„Letos by se měly v knihovně udělat úpravy za šest milionů korun,“ sdělil chebský místostarosta Michal Pospíšil. „Pravděpodobně by šlo o výměnu atypických oken či třeba zateplení sklepa,“ popisoval. Důležitá je ale také oprava omítky. Ta totiž už z budovy padá a jen pouze otázkou času, kdy někoho zraní. Místostarosta potvrdil, že se také začalo jednat o možné přístavbě. Knihovnu už totiž dlouho trápí nedostatek místa.

Projektanti ale nebudou mít snadnou práci. Vedoucí oddělení pro dospělé chebské knihovny Marie Mudrová upozornila, že všechny knihy nemohou být ve volném výběru, takže se sklady musejí zachovat. Knihovníci jsou na skladech závislí a přístavba musí byt vyřešená tak, aby byly dostupné.

Po přístavbě by se podle Michala Pospíšila dalo uvažovat také o přesunutí 'dětské' knihovny. Ta totiž nesídlí ve stejné budově jako oddělení pro dospělé.
Výměna oken a odizolování zdiva by se mělo stihnout již letos. „Příští rok oslaví Cheb 950 let od první písemné zmínky, divadlo oslaví 50. narozeniny, ale výročí bude mít také knihovna – 100 let od své výstavby,“ dodal místostarosta.

Ještě se ale může stát, že na všechny práce nebude dost peněz. „Akce jsou v plánu za podmínky, že bude plněna příjmová část v oblasti našeho financování z hlediska příjmu ze státního rozpočtu,“ potvrdila mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.