Tak málo svitu může mít negativní vliv na psychiku. A jak si obyvatelé regionu zlepšují náladu? Někteří míří do přírody, jiní preferují sport.

Nedostatek D

Ideálně by měl člověk strávit na slunci přibližně půl hodiny třikrát týdně. Pokud to tak není, začne tělu chybět vitamín D, což může například vést k tomu, že se člověk snadněji nachladí nebo si něco zlomí. Odborníci proto doporučují, aby lidé vitamín D dodávali z jiných zdrojů rybího tuku, žloutku, mléka nebo třeba jater.

Špatná nálada

Někteří jsou na nedostatek slunečního svitu citliví, a tak se u nich mohou dostavit až deprese. Ale i ostatní obyvatelé regionu se shodují, že mají v zimě častěji špatnou náladu, jsou oslabení a unavení.

„Na začátku zimy jsem mrzutý, než si na to počasí zvyknu. A tento stav postupně přechází v pocit, že už je té zimy dost," smál se jeden z oslovených lidí, Jaroslav Hájek z Chebu. „A paradoxně mi pomáhá, když se jdu projít."

Osmadvacetiletá Kateřina Dvořáková z Mariánských Lázní si zase zlepšuje náladu a doplňuje energii sportem. „Chodím plavat, běžkovat nebo třeba zajdu do fitka," popisovala. „Také chodím tak jednou za čtrnáct dní do solárka."

Svůj recept má také dvaasedmdesátiletý Josef Pokorný. „Prostě jsem se naučil mít zimu rád. Když jsem si všiml, kolik chodí v zimě zamračených lidí, rozhodl jsem se té ledové královně vzepřít. Otužuji se, nechodím v tolika vrstvách oblečení a hlavně se snažím stále usmívat," radil s tím, že tuto metodu spokojeně praktikuje již patnáct let.

Spánek

Podle některých odborníků může nedostatek slunečního svitu způsobovat také problémy s nespavostí. Po slunění tělo zvyšuje produkci melatoninu, který prý může pomáhat regulaci spánku.