Pojízdné vozíky, golfové hole a svižné odpaly. Nejen to bylo k vidění v nedělním odpoledni v Golf Clubu Františkovy Lázně. Bývalý reprezentant Pavel Nedvěd pomalu začíná měnit kopačky za zahnuté hole a možná i proto uspořádal golfový turnaj „Nedvěd a jeho přátelé.“
A bylo se na co koukat. Zahrát si a pobavit se přišla řada fotbalových i hokejových hvězd včetně Vladimíra Šmicra, Karla Pohorského či Jaroslava Špačka.
Nešlo však jen o zábavu sportovní smetánky. Akce byla pod záštitou Nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových, kam poputuje částka 200 000 korun od hráčů a sponzorů.

„Rozdělujeme příspěvky například na nákup dávkovačů léků nebo polohovací postele a podobně,“ řekla Havlová.
V areálu Golf Clubu to vypadalo chvílemi jako při srazu české fotbalové reprezentace. Trenér František Straka rozebíral s Vladimírem Šmicrem otázku jeho dalšího působení, Ivan Hašek, ale i Karel Poborský na tréninkovém odpališti dokazovali, že kromě kopané ovládají dobře i golfové hole. stejně jako vždy elegantní Fratišek Straka.

Jediným, kdo se turnaje zúčastnil pasivně, byl útočník Jan Koller.
„Samozřejmě, že jsem to párkrát zkoušel, ale hned od začátku mi to moc nešlo, a sport, který mi hned nejde, už dál nedělám. Věnuji se raději hokeji nebo tenisu,“ prozradil střelec Monaka.
„Přijel jsem kluky podpořit a hlavně si s nimi popovídat,“ dodal dvoumetrový obr.
Naopak největší hvězda turnaje, Pavel Nedvěd dokazoval, že golf mu dostatečně přirostl k srdci. „Začneme pracovat i na dalších ročnících. Určitě se připojí další fotbalisté,“ shrnul Nedvěd.

Tři roky bydlel fotbalista Pavel Nedvěd v Turíně přímo na golfovém hřišti, ale švihy se zahnutými holemi mu nic neříkaly.
„Bydlíme v Turíně uprostřed golfového hřiště, a tak jsme byli golfové návštěvy spíše zvyklí přijímat. Často zaskočili na kafe a nějakou českou pochoutku spoluhráči z Juventusu,“ vzpomínal Nedvěd na kontakty s golfem.

Jedním z pravidelných návštěvníků byl třeba Alessandro Del Piero, ovšem ani on nedokázal dlouho českého fotbalistu ke golfu přimět.
Až před rokem se nechal přesvědčit, aby si ověřil, že zkrotit malý míček není zcela jednoduché. A pak hře propadl. Jeho hendikep během roku poskočil velmi rychle na 19,6.
Jenže před rokem se všechno zlomilo. Nedvěd nechal probudit svůj golfový talent a v létě během dovolené se stal členem klubu ve Františkových Lázních. „Mám nedaleko chatu, zvelebování okolí jsem sledoval jen pasivně. Ale teď už bych tu byl nejraději každý den a pořád trénoval.“
I on už poznal, že golf není jen záležitost tréninku v přírodě. Také jemu se už zdají sny o drajvech, čipech a patech. „Nedávno jsem se probudil a přede mnou byla těžká vodní překážka,“ smál se.

Není prvním Nedvědem v rodině, kdo se začal dobře holí ohánět. Jeho syn Pavlík se po greenech pohybuje už tři roky.
„Z toho mám velkou radost, protože golf samotný je časově náročný, a pak bych šidil rodinu. Ale takhle jsme všichni společně na hřišti, hrát totiž začala i manželka,“ prozradil čtyřiatřicetiletý fotbalista.

A protože se rychle skamarádil s lidmi, kteří se pohybují kolem vzkvétajícího hazlovského hřiště, rychle přišel nápad s uspořádáním turnaje.
„Nejdříve mě jen tak napadlo, že sem pozvu kamarády z fotbalu a hokeje, abychom hezky strávili neděli. Jenže místní manažer se toho ujal a vznikla akce, která má charitativní cíle,“ pochvaluje si. (čtk)