VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Negramotnost? Není tak vzácná, jak by se mohlo zdát

Chebsko -Úředníci na Chebsku potvrzují, že se lidé stydí říct, že neumějí číst nebo psát

18.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Chebsko – Negramotnost rozhodně nepatří ke slovům, která bychom mohli vymazat ze slovníků. S lidmi, kteří neumějí číst a psát, se setkávají i lidé v chebském regionu.

„S lidmi, kteří nejsou gramotní, se nesetkávám zřídka,“ řekla dvaatřicetiletá Jana z Chebu, která pracuje v bance. „Je to celkem smutné, myslím, že jsou tací lidé velmi snadno zneužitelní,“ řekla s tím, že se jí už klient svěřil s tím, že na svou negramotnost draze doplatit. „Podepsal papír, který měl být darovací smlouvou. Naopak ho ale připravil téměř o vše.“

Že není negramotnost pojem, který by se České republiky netýkal, potvrzují i úředníci.

„Také na chebské radnici máme zkušenosti s negramotnými občany,“ potvrdila mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. Jak uvedla, někteří úředníci mají pocit, že je negramotných lidí víc, než by se zdálo. Podle pracovníků úřadu se setkávají s lidmi, kteří umějí často jen svůj podpis – tiskace a někdy i s chybami. „Většinou si nechtějí přečíst listinu s tím, že nemají brýle, a ani nechodí na jednání sami - spíš s někým z rodiny,“ popisovala mluvčí. „Jen málokdo se například na vybídnutí „Přečtěte si, prosím, nájemní smlouvu“ přizná, že je negramotný,“ podotýkala.

„Zjistí-li naši pracovníci například při ověřování podpisu, že dotyčný neumí číst ani psát, odkazují ho v souladu s pokynem krajského úřadu k notáři. V krajním případě se takový občan podepisuje xxx, a to vždy za přítomnosti dvou svědků,“ vysvětlovala řešení složité situace. „Obecně se takovým žadatelům na naší radnici pomáhá při vyplňování příslušných formulářů - podobně jako občanům, kteří to nedokáží ze zdravotních důvodů. Místo podpisu lze v některých případech uvést, že totožnost klienta byla ověřena,“ dodala Martina Kuželová.


Autor: Václava Simeonová

18.3.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení