Situace právě v Nejdku není přitom vůbec jednoduchá. Řady strážníků kvůli covidu prořídly. „Bohužel nám nezbývá čas řešit věci, které obyvatele města trápí a nejsou opravdu v tuto dobu vůbec prioritní. Pomáháme například s organizací testování na poliklinice. V současnosti máme tři strážníky pozitivní, jeden je v karanténě. Já sám jsem si koronavirem už také prošel. Jsme v dennodenním kontaktu s nakaženými, jsme v první linii, ale očkování našich lidí se začalo aktivně řešit až tento týden,“ říká velitel Městské policie v Nejdku Marcel Bystřický, který velí jedenácti strážníkům. „Kdybychom se sami neozvali, tak se to neřeší. Mluvil jsem s krajským zdravotním radním, měli by nás snad začít očkovat do čtrnácti dnů. Problém je údajně v koordinaci. Mluvil jsem s několika kolegy v kraji, kteří jsou na tom stejně jako my,“ dodává Bystřický.

Na první vakcínu stále čeká také asi polovina karlovarských strážníků. „První vlnu asi dvaceti lidí se nám podařilo oočkovat hned zkraje v lednu, kdy ještě nebyla přesně stanovená očkovací strategie. Dali jsme přednost těm klukům, kteří jsou v terénu a působí na těch nejrizikovějších místech. Nikdo z kanceláře včetně mě vakcínu ještě nedostal. Proč nejsem oočkován ani já? Protože nepovažuji za správné předběhnout ty, co jsou venku a přicházejí do kontaktu s covidními,“ vysvětluje velitel karlovarské městské policie Marcel Vlasák.

Oočkován i druhou dávkou je naopak velitel sokolovské policie, bývalý hejtman Petr Kubis. Sokolovští strážníci jsou jedni z mála v kraji, kteří jsou očkovaní všichni i druhou vakcínou. „My jsme v lednu dostali pokyn z kraje, abychom vyplnili seznam, kolik z nás se chce nechat očkovat. To jsem udělal a seznam poslal. Sebe jsem na ten seznam napsal jako posledního, bylo mi řečeno, že vakcín je dost. Bylo to v době, kdy se ještě nevědělo, jaká je strategie. Volali nám z nemocnice, že mají vakcín dost a že se máme nechat naočkovat,“ poznamenává Kubis.

Teprve první várku vakcín dostali tento týden strážníci z Ostrova. „Kdo chtěl, ten se mohl nechat oočkovat. Jak se nám to podařilo? Díky vstřícnosti a dobré spolupráci,“ říká velitel ostrovských strážníků Ladislav Martínek.

Od ledna jsou průběžně očkováni chebští strážníci. „Kraj nás vyzval, abychom jim poslali seznam zájemců. Bylo to hned ze začátku očkování, kdy ještě nebyla dána přesná pravidla. Ti, co chtěli, se nechali očkovat. Vakcinace u nás ještě neskončila,“ dodává ředitel chebské městské policie Pavel Janošťák.