Dozvěděla jsem se, že hraješ hokej. Řekni nám, jak dlouho se tomuto sportu věnuješ a co tě k němu přivedlo?

Hokej hraji už od tří let. Začínal jsem tady v Chebu, ale po půl roce jsem šel do Sokolova, kde dodnes hraji. Letošní sezónu jsem začal nastupovat za tým HC Energie "B", což je tým, který hraje 1. ligu staršího dorostu, ale stále hrajeme a trénujeme v Sokolově. K hokeji jsem se dostal v podstatě sám za vydatné pomoci taťky. Už jako tříletý jsem natahoval ruce po hokejových knížkách a samozřejmě i po hokejce. Pak mě vzali rodiče na hokej a moc mě to chytlo.

Prozradíš nám, jaké jsou kromě hokeje tvé koníčky?

Vedle hokeje se také aktivně věnuji modelařině. Stavím letadla na dálkové ovládání, létám s vrtulníkem, jezdím s lodí a závodním autem.

Myslíš si, že se jim věnuješ na 100 %?

Hokej je přeci jenom časově náročný, takže na 100% určitě ne, ale pokud mám čas, tak stavím, chodím létat a jezdit, takže se nikdy nenudím.

Vidíš svoji budoucnost spojenou s hokejem?

S hokejem určitě skončit nechci. Pořád mě hrozně moc baví. Hokej mám rád, a pokud bude možnost, chci u něj určitě zůstat.

Jak si vede tvůj tým v lize?

V posledních letech se to v Sokolově zhoršuje. Ty nejlepší hráče k sobě přetahují Vary, takže výsledky nejsou už takové jako před třemi čtyřmi lety, když jsme postoupili do extraligy a hráli proti týmům, jako je Slávia, Plzeň, Kladno, Vary, Budějovice atd., kde jsme se hned v první sezóně umístili na 5.místě z celkového počtu deseti týmů, což byl velký úspěch. Po této sezóně odešlo hodně hráčů právě do Varů a z extraligy jsme sestoupili.

Dokážeš nám popsat pocity, které zažíváš, když vyhráváte?

Pocity jsou různé. Když vyhráváme 10:0, tak samozřejmě radostné a klidné, ale naopak, když vedeme 1:0, tak mám(e) spíš nervy, abychom to udrželi. Také je rozdíl, když vyhráváme nad týmem, který je první, nebo nad týmem, který je poslední. Takže jak kdy.

Doporučil bys hokej ostatním? Kvůli čemu?

Určitě bych hokej doporučil! Hokej je skvělý kolektivní sport, který se pořád rozvíjí, a hlavně člověk zažije spoustu a spoustu srandy a získá hromadu nezapomenutelných zážitků, setká se se slavnými hráči a podívá se na spoustu míst, kam by se normálně nedostal. Já si například zahrál se Sokolovem proti Německu, Rakousku, Rusku, Kanadě a byli jsme s týmem na osm dní ve Švédsku, kde jsme odehráli tři zápasy.

Mohl bys nás zasvětit do tajů tohoto ledového sportu?

Tak samozřejmě je to hodně náročné časově, finančně a celkem vyčerpávající, tréninky máme 4x týdně a zápasy 2x týdně, takže toho času tam strávím hodně. Především v hokeji neplatí, že síla je všechno. Je sice důležitá, ale je to také o pohybu, přemýšlení, reflexech a celkové šikovnosti hráče.

Kolik může přibližně vážit puk?

To je docela zákeřná otázka. Nikdy jsem puk nevážil, takže to nevím přesně, ale tak přibližně 200 gramů.

Bylo pro tebe ze začátku těžké bruslit s tak velikou zátěží?

Tak v nějakých třech až čtyřech letech jsme se učili bruslit, držet hokejku a takové ty základy, takže se ta zátěž postupně stupňovala, takže ani moc ne. Horší to mají třeba ti, co začínají hrát v sedmi nebo osmi letech.

Na jakém postu hraješ?

Poslední 3 sezóny hraji na postu obránce, ale jsem takový univerzální hráč. Umím hrát v útoku, ale i v obraně. Po celý život jsem hrál totiž tam, kde bylo potřeba, takže jsem hrál půl sezóny na levém křídle, pak zase v obraně, pak jsem byl střední útočník. Jenom brankáře jsem ještě nevyzkoušel.

Jak je to u tebe s přezdívkou? Přece jenom každý hokejista nějakou má…

To je různý. Někdo mi říká Árny, někdo Mouchyč, Muchy, Bzuk, Letec nebo normálně Arnošte. Poslední vymyšlená přezdívka je "Fly".

Kdo ti ji vymyslel?

Ani nevím, kdo konkrétně zrovna jakou vymyslel, ale tu poslední "Fly" mi vymyslel varský trenér zrovna minulý týden při zápase. Myslím, že se chytla a jen tak se jí nezbavím. Vymyslel ji pochopitelně podle mého jména.

Jaká je podle tebe nejtěžší pozice hráče?

Rozhodně brankář! Do brány bych v životě nevlezl. Obdivuji ty, kteří mají odvahu tam vlézt. Byl bych hrozně nervózní. Přeci jenom, když hráč udělá chybu, tak je za ním brankář, ale když udělá chybu brankář, tak je za ním už jen brána s pukem v síti.

Svěříš se nám se svým nejkrásnějším zážitkem?

Těch krásných zážitků je víc. Nejkrásnější zážitek byl, když jsem dával gól na 1:1 v přátelském zápase s Kanadou, který jsme vyhráli 5:1. Krásný zážitek byl také, když jsme hráli proti Slávii a zrovna trénoval Vladimír Růžička st. To bylo skvělé hrát proti někomu takovému, jako je Růža.

Tvůj oblíbený hokejista?

Určitě Roman Červenka!

Proč právě on?

Líbí se mi jeho styl, líbí se mi, s jakou lehkostí hraje, jeho šikovnost, mazanost, cit pro hru, klidná povaha a hlavně proto, že pochází ze Slávie, kde odehrál úspěšné sezóny.

Jakému hokejovému týmu fandíš?

Celý život fandím jednoznačně pouze Slávii.

Proč sis vůbec vybral obor Instalatér? Nepřemýšlel jsi o něčem jiném?

Z oborů, z kterých jsem si vybíral, byl tento nejlepší. Na základce jsem se neměl zrovna v lásce s třídní učitelkou a ta mě potápěla, jak jenom mohla, tak jsem neměl moc na výběr. Ale chtěl bych zkusit dvouletou nástavbu s maturitou právě u nás na ISŠ Cheb.

Každý chce v životě někdy něco změnit a udělat něco jinak. Jak jsi na tom ty? Změnil bys něco nebo snad udělal něco jinak?

Určitě bych se začal učit dřív, ale jinak bych nic neměnil. Jsem spokojený a vděčný za to, co pro mě taťka udělal a co mi obětoval.

Přemýšlel jsi pořádně o své budoucnosti, nebo vše necháš náhodě?

O své budoucnosti přemýšlím každý den a dělám všechno pro to, aby byla co nejlepší. Určitě to nenechávám náhodě.

Odkud vůbec pocházíš?

Celý život bydlím v Chebu, ale narodil jsem se v Plané u Mariánských Lázní.

Máš nějaký rodinný vzor?

Určitě taťka. Naučil mě spoustu věcí, trávím s ním hodně času. Máme hodně společného.

Tento rok je pro tebe závěrečný. Jak vidíš své šance?

Vidím to celkem dobře. Obavy ani nemám. Spíš jsem nervózní, protože pořádně nevím, co mě čeká.

Jsi spokojený s touto školou?

Jak se to vezme, nějak bych to nekomentoval.Vcelku spokojený.

Integráček školní časopis ISŠ Cheb, (kuč)