Jedenáct tisíc lidí se zapojilo do hlasování v soutěži Kudy z nudy 2011. Tu připravila agentura CzechTourism, která provozuje turistický portál kudyznudy.cz. Vybírat mohli ze dvou stovek nominovaných míst. Absolutním republikovým vítězem se stalo skalní město u Adršpachu – největší a nejdivočejší skalní město ve střední Evropě.

V oblasti západočeských lázní jsou vlastně vítězové dva. Andělská Hora na Karlovarsku a zámek Kynžvart na Chebsku získaly stejný počet hlasů, 547. Na třetím místě pak se ziskem 534 hlasů skončily Alžbětiny lázně v Karlových Varech.

„První reakce byla samozřejmě radost, protože je to výsledek našeho snažení. Letošní sezona u nás i v celé republice znamenala zastavení poklesu, a dokonce mírné zvýšení návštěvnosti,“ reagoval na dotaz Deníku kastelán kynžvartského zámku Miloš Říha.

Jak vysvětlil, k úspěchu zámku pomohly také dvě nové průvodkyně, které přišly s novými, zajímavými nápady. „Své práce se chopily na výbornou, a tak je to také jejich úspěch,“ řekl. Jak dodal, lidé se už teď mohou těšit i na další sezonu. I na tu se totiž chystají překvapení.

Mezi oceněnými v regionu je také aktivita toužimského občanského sdružení Cesta z města aneb Aktivní dovolená.

„Občanské sdružení Cesta z města vzniklo v roce 2007, nicméně již od roku 2004 realizuje své aktivity na podporu cestovního ruchu v regionu jižního Karlovarska. Za tu dobu jsme vyznačili přibližně 500 kilometrů regionálních cyklotras či obnovili řadu kulturních památek,” konstatovala Kamila Prchalová z občanského sdružení.
Fotografickou výstavu Cesta z města mohli vidět lidé v Toužimi, Žluticích, Chyších, Karlových Varech, Nové Bystřici či Praze.
„Snažíme se naše aktivity upravovat podle toho, jací lidé se k nám přidávají,” dodala.

Ocenění získal také Chebský hrad, který spravuje místní radnice.

„Město jako vlastník hradu si ocenění ovšem velmi váží, ale ani ´nespí na vavřínech´. Máme teď nového kastelána, s novými nápady, který, věříme, bude tímto naším skvostem žít, bude mu pomáhat, pozvedne jeho atraktivitu i návštěvnost,” poznamenala k ocenění mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

Celkové pořadí aktivit v regionu západočeské lázně:

Zřícenina hradu Andělská Hora 547 Karlovy Vary
Zámek Kynžvart 547 Cheb
Alžbětiny lázně v Karlových Varech 534 Karlovy Vary
Léčebné lázně Jáchymov 531 Karlovy Vary
Cesta z města aneb Aktivní dovolená 516 Karlovy Vary
Ochutnávky becherovky přímo v muzeu 516 Karlovy Vary
Chebský hrad505 Cheb
Středisko zimních sportů Boží Dar 503 Karlovy Vary
Česko-bavorský geopark Egeria487 Karlovarský kraj
První hřiště na kroket v Březové 446 Karlovy Vary

(pep, sim, kop)