Nejlepším kronikářem Karlovarského kraje se letos stala žena. Zlato si odnesla Markéta Moravcová z Velichova. Ani chebský kronikář Jindřich Josef Turek, který se v anketě na předních příčkách umisťuje pravidelně, neodešel s prázdnou. Skončil totiž na krásném druhém místě. Vyhodnocení třetího ročníku krajské soutěže Kronika roku se uskutečnilo na semináři kronikářů ve Valdštejnské obrazárně chebského muzea.

Výjimečnost letošní vítězky spočívá také v tom, že je Markéta Moravcová nejen kronikářkou, ale také zároveň starostkou obce. Sama potvrdila, že takové spojení pro ni nebylo snadné.

„Dlouho jsem 'zápasila' s tím, aby byla kronika objektivní,“ uvedla. „Ti, kteří si naši kroniku přečtou, mi často říkají, že jsem spíš kritická a šetřím chválou. Je ale trapné chválit sebe či úřad,“ smála se sympatická starostka.

Ke psaní kroniky se dostala na semináři, který pořádal Karlovarský kraj. „Přišlo mi, že by to byla nejsnazší cesta, abych kroniku psala sama, protože jsem u zdroje,“ vysvětlila. I přes to, že vykonává zároveň funkci starostky i kronikářky, čas na sebe si vždy najde.

„Velichov nemá mnoho obyvatel, a tak to není zase tak náročné. Naše kronika má asi 30, 40 stránek. Ale není leckdy snadné se zúčastnit všech akcí,“ dodala.

Spokojený mohl být také chebský kronikář Jindřich Josef Turek, který skončil na stříbrné příčce.

„Jsem rád, že vůbec nějaké umístění přišlo, a že to nedopadlo hůř,“ řekl po vyhlášení výsledků. „Sám sobě jsem nasadil tak vysokou laťku, že už mohu jedině padat,“ usmíval se. I přesto zde podle něj zůstává obhajoba prvního místa výzvou do dalšího ročníku. „Není nic krásnějšího, než když má člověk stále možnost se zlepšovat. Může to znít jako klišé, ale je to tak.“

Mnohé kroniky již mohou obyvatelé najít na webových stránkách svých obcí či měst.

„Já jsem se na chebskou již díval,“ řekl Cheban Marcel Němec. „Zajímalo mě právě to, jak je zpracovaná. Ale podle mého názoru se nedá její prohlížení na monitoru srovnat s tím, když ji má člověk fyzicky u sebe,“ podělil se s názorem.