Tenisový areál ve Františkových Lázních má nové nájemce. Po městě kolují nejrůznější informace o konci místního tenisového klubu. Chebský deník proto novým provozovatelům kurtů Martinu Průšovi (MP) a Ladislavu Spáčilovi (LS) položil několik otázek.

Prozradíte, jak se vyrovnáváte s názorem některých občanů, že tenisové kurty ve Františkových Lázních jste dostali do nájmu právě proto, že patříte k dobrým známým starosty Ivo Mlátilíka?

MP: Nikomu neupírám jeho vlastní názor, ať si každý myslí, co chce. Jsme na malém městě a vidíme si vzájemně do talíře. Rozhodně jsme ale nevyhráli proto, že se známe s panem starostou, ale proto, že jsme ve výběrovém řízení nabídli do městské pokladny nájemné 60 tisíc korun ročně, což je třicetkrát víc, než doposud město získávalo, a předložili jsme promyšlenou koncepci dlouhodobého rozvoje tenisových kurtů. Koneckonců místní ´tenisová guru´ paní Fialová je také velmi dobrou známou pana starosty Mlátilíka. Tyká si s ním celý život, ale jak vidíte, tak ho nepřesvědčila! S naším starostou se zná kdekdo, ovšem za to si u něj nic moc nepořídíte. Musíte mu předložit vizi a plán. O našich kvalitách se město přesvědčuje již dva roky v případě pronajatého parkoviště, kdy vzorně platíme městu o sto procent vyšší nájem než minulý nájemce, a to se počítá. Nikomu nebylo bráněno, aby ve výběrovém řízení nabídl za tenisový areál třeba sto tisíc. Nikdo se bohužel nepřihlásil.

Prý nemáte s tenisem nic společného. Hrávali jste zde alespoň rekreačně?

LS: Kdo tohle tvrdí, tak ten o nás nic neví. Zdejší kurty jsme také navštívili za účelem rekreační hry a nebyli jsme zrovna mile přijati, spíše jako když přijdete k někomu, kdo o vás nestojí a neustále vás pozoruje a poslouchá. Dokonce při úhradě kurtu jsem byl dotazován, zda jsem z Františkových Lázní, nebo odkud vlastně jsem, že mě neznají. Jiná cena byla pro občany a jiná pro hosty? Také když jsme si řekli o vodu, bylo nám sděleno, že je pouze pro členy klubu. Trochu divné! Takhle to tedy pod naším vedením určitě fungovat nebude.

Už jste se tedy s vedením tenistů dohodli na nějakém kroku, který by umožnil jejich další fungování v areálu?

MP: Měli jsme snahu se dohodnout, aby zde tenisté dohráli sezonu. Takže jsem se spojil s paní Fialovou, se kterou jsme chtěli jednat. Ta nebyla nejdřív příliš přístupná dohodě, pak zase ano, vzápětí však obrátila, že ona není ta hlavní, kdo rozhoduje. Potom zase, že to je pan Fiala a ten se prý s námi bavit nebude. A když v pátém telefonátu začala být hysterická, tak jsem jí sdělil, že pokud nemají zájem na bližší spolupráci, tak je samozřejmě nutit nebudeme. Nakonec zavolal pan Chládek, že by se s námi rád sešel ještě s panem Šulhofem. Nejprve byli překvapeni, že je tady možnost dohrát konec sezony bez toho, abychom jim do provozu jakkoli zasahovali, a že by existovala i další možná spolupráce mezi námi (pokud budou chtít), ale že nerozhodují sami a že se vyjádří do dvou dnů. Nakonec však pan Chládek zavolal, že to bohužel musí odmítnout, protože už mimo jiné zrušili podzimní turnaje, a kdyby je obnovili, museli by svazu platit jisté sankce. Nicméně již několik členů klubu se nás dotazovalo, zda si budou moci zahrát, že je jim jedno, zda provozovatelem je ´Petr, nebo Pavel´. A s tím plně souhlasím, jde přeci o tenis.

Naznačíte, jak budete tenisové kurty vést? Máte připravenou nějakou koncepci a uvažujete o případných větších investicích do areálu?

LS: Každopádně chceme, aby kurty mohl navštívit každý jedinec, který má o tento bílý sport zájem, a aby nebyl znechucen přístupem provozovatele. Aby zde mohl dostat občerstvení po hře a v klidu si posedět. Několik kurtů jsme již navštívili, ale s takovým zastaralým ´komunistickým´ provozováním jsme se nikde nesetkali. Máme připravenou promyšlenou dlouhodobou koncepci rozvoje tenisových kurtů včetně nemalých investic. Více uvidí zájemci při zahájení provozu.

Bude si zde moci zahrát každý z Františkových Lázní? Už máte stanovené konkrétní podmínky pro zájemce o tento bílý sport?

MP: Ano, tenisové kurty budou otevřeny široké veřejnosti a doslova každý nejen z našeho města si bude moci zahrát. Městské kurty budou opravdu pro všechny zájemce. V naší dlouhodobé koncepci jsme se zaměřili především na veřejnost, děti a mládež, lázeňské hosty, zkrátka aby tyto kurty nevyužíval (jak bylo doposud uvedeno u vstupní branky) pouze místní tenisový klub.

Myslíte si, že provozování areálu může být ziskové?

LS: Víme velmi dobře, že provoz a údržba takového areálu nejsou zrovna nejlevnější. Máme detailní informace o pořizovacích cenách antuky, sítí a dalšího nezbytného vybavení. Zisk jako takový pro nás není prioritní. Vše ukáže až čas.