Zatímco počet pozitivních případů na covid – 19 v Česku klesá, právě v těchto dnech dochází k největšímu náporu v nemocničních zařízeních. Zdravotníci Karlovarského kraje tak poprvé museli ve čtvrtek využít transport pozitivních pacientů s covidem ve vážném stavu mimo region, protože kapacity došly. Doposud to přitom zvládali v rámci i tak malého regionu.

„Jednoho pacienta ze sokolovské nemocnice jsme překládali do Prahy, jednoho z Chebu pak do Ústí nad Labem,“ uvedl mluvčí Krajské nemocnice Karlovarského kraje Vladislav Podracký. Naplnily se tak odhady a obavy karlovarských zdravotníků. Proto krajská zdravotní koordinátorka Dagmar Uhlíková už před delší dobou začala aktivně komunikovat právě s nemocnicí v Ústí o možné pomoci Karlovarskému kraji, který je kvůli své malé rozloze na tom s covidovými kapacitami vůbec nejhůře z celé České republiky.

„Chybí nám personál, nemáme kapacity. Dnes máme 15 lidí na intenzivní péči v karlovarské nemocnici a dalších 40 standardních případů. V chebské to pak je šest těžkých covidových pacientů a 13 běžných. Karlovy Vary jsou v tuto chvíli plné, v Chebu jsou teď čtyři lůžka volná. Situace může být ale za hodinu zcela jiná, vše se neustále mění,“ upozorňuje Podracký.

V sokolovské nemocnici už jsou s kapacitami za hranou. „Poslední koronavirová lůžka pro intenzivní případy vznikla z neurologie, kterou jsme si chtěli nechat jako poslední zálohu. Ta nyní ovšem padla. I když se situace v Česku lepší, ten doběh v nemocnicích je opožděný. De facto máme teď na 15 lůžek pro těžké případy 17 pacientů,“ konstatuje mluvčí sokolovské nemocnice Markéta Singerová.

V sokolovské nemocnici už došly i ventilátory, a tak nebylo zbytí přesunout těžké případ jinam. „Transport ventilovaného pacienta je ale velmi riskantní, proto jsme vybrali takového, u něhož jsme věděli, že je převoz možný,“ dodává mluvčí.

Kraj tak stále řeší možnou pomoc z Německa. „Mluvil jsem na toto téma s ministrem zdravotnictví. V současnosti je v naší zemi k dispozici 25 procent lůžek, a tak by nebylo morální žádat teď o pomoc v zahraničí. Tato jednání nekončí, dále se budou vést na diplomatické úrovni. Ministr zdravotnictví Jan Blatný zároveň garantuje, že o všechny pacienty bude postaráno,“ říká karlovarský hejtman Petr Kubis.