Novou moderní Centralizovanou přípravnu cytostatik chce v průběhu příštího roku otevřít Karlovarská krajská nemocnice (KKN) v rámci ústavní lékárny Nemocnice v Karlových Varech. Pracoviště vyššího typu na přípravu složitých léčivých onkologických přípravků dosud v celém Karlovarském kraji chybí.
„Chceme tak zajistit vyšší standard poskytované cytostatické léčby nejenom pacientů našeho onkologického oddělení v Nemocnici v Chebu, ale také onkologickým ambulancím v našem kraji a případně Institutu onkologie a rehabilitace Na Pleši,“ vysvětlil předseda představenstva Karlovarské krajské nemocnice Luděk Nečesaný. Otevření Centrální přípravny cytostatik je spojeno s dostavbou Pavilonu akutní medicíny, kde bude otevřena další ústavní lékárna v karlovarské nemocnici.
Moderní pracoviště, které je možné v zázemí karlovarské ústavní lékárny vybudovat, tak nabídne pacientům daleko vyšší standard v poskytování onkologické léčby. „Cytostatika musí být pacientům podle zákona o léčivech připravována pouze v lékárně, neboť se jedná o postupy, které jsou náročné i nebezpečné. Tato pravidla se řídí přísnou legislativou,“ doplnila vedoucí ústavní lékárny KKN Iva Tomisová.
Investice do vybavení centralizované přípravny cytostatik představují částku okolo pěti milionů korun.
„To vše ústavní lékárna v karlovarské nemocnici téměř má. Připravená cytostatika se pak budou distribuovat k pacientům v jednotlivých onkologických pracovištích v celém kraji,“ dodal předseda představenstva Luděk Nečesaný.
Do nového pavilonu akutní medicíny se přestěhuje také dětské, ušní, infekční a plicní oddělení. Zastaralé a nevyhovující pavilony, které jsou energeticky náročné, hodlá vedení nemocnice opustit.
„Ta myšlenka je zcela nová a uvidíme, zdali to půjde a jak to půjde,” uvedl Luděk Nečesaný.
Vedení Karlovarského kraje tuto myšlenku podpořilo, přestože sestěhování těchto oddělení bude kraj stát navíc padesát milionů. „Je to dobré řešení,” uvedl hejtman Novotný.
Také podle Václava Larvy, krajského radního pro zdravotnictví, je sestěhování pavilonů slibná cesta. „Ta myšlenka mě více než nadchla,” uvedl.
Vedení KKN chce také změnit systém stravování. „I v tom vidíme úspory. Stravovací provoz v karlovarské nemocnici měl původně kapacitně zásobovat všechny tři nemocnice,” vysvětlil náměstek Rais. Stejně tak chce nemocnice změnit lékovou politiku, jejíž obrat činí 140 milionů, a v lékárně zavést bonusové a věrnostní karty, které výrazně sníží ceny léků.