Rozladění a únava. To bylo vidět prakticky na všech tvářích starostů obcí a měst Karlovarského kraje, kteří zaplnili jednací sál krajského úřadu do posledního místa. Místo diskuze o redukci lůžek ve třech nemocniích v kraji totiž přes hodinu poslouchali odborný seminář o cévních mozkových příhodách.
„Cítíme se podvedeni. Měli jsme mluvit o lůžkovém fondu. Vždyť po jeho optimalizaci zůstane půlka kraje bez neurologické péče. Vezměte si k ruce mapu,“ doporučil krajským radním Karel Tyrpekl, chirurg nemocnice v Chebu. „Vyslechli jsme si vysoce odbornou přednášku. Chtěl bych se jenom zeptat, zda by krajský úřad nemohl ještě uspořádat seminář na téma optimalizace lůžkového fondu Karlovarské krajské nemocnice,“ doporučil představitelům kraje Luboš Vaněk, primář dětského oddělení sokolovské nemocnice.

S kritickými připomínkami se k němu připojili i další přítomní. „Celé to dnešní jednání se vůbec netýkalo progamu, který byl zadán. Nemluvilo se o problémech ve zdravotnictví, ale pouze jednotlivých odvětvích,“ uvedl Tomáš Pospíšil, primář kožního oddělení karlovarské nemocnice. Lékařů se navíc velmi dotklo, že nebyli k diskuzi na toto téma vůbec přizváni. Přesto si vzali volno a přišli. Jako hosté.
Přestože představitelé obcí a měst od kraje oficiální pozvánku obdrželi, k avizované debatě prakticky nemohli diskutovat ani oni. „Zúžili jste to na vysoce odbornou záležitost. Nám ovšem chybí koncepce lékařské péče, kterou jste slibovali už v květnu loňského roku,“ vytkl vedení kraje Václav Živný, krajský zastupitel.

Stejně rozladěná byla také primátorka Karlových Varů Veronika Vlková. „Vyslechla jsem velmi zajímavou šedesátiminutovou odbornou přednášku o cévních mozkových příhodách. Koncepci zdravotnictví jsem nepochopila, protože o ní nikdo nehovořil. Ani po dnešku tak nemám potřebné informace,“ konstatovala primátorka Vlková.
Podle zdravotní sestry z chebské nemocnice, která si z obavy o zaměstnání nepřeje uvést svoje jméno, je situace v jejich zdravotnickém zařízení opravdu vypjatá. „Obavy jsou zejména mezi středním zdravotnickým personálem. Jde nám o zaměstnání, ale také se obáváme o pacienty z Chebska.“
Vedení kraje, které na seminář přizvalo odborné lékařské kapacity z Prahy, kritiku odmítlo s tím, že první část debaty se konala už v Chebu „A včas jsme uvedli, na jaké téma se dnes bude hovořit,“ zdůraznil Jiří Mutinský, uvolněný radní pro zdravotnictví.