Zásadní změny čekají už na podzim pacienty v karlovarské, chebské i sokolovské nemocnici. Karlovarský kraj redukuje počty standardních lůžek a pacient by měl v nemocnici pobýt jen nezbytně nutnou dobu. Zároveň se zásadně mění systém specializovaných pracovišť. „Specializovanou lékařskou péči nelze vykonávat na špičkové úrovni ve všech třech nemocnicích najednou. To prostě nelze,“ uvedl Josef Pavel, hejtman Karlovarského kraje.
To znamená, že například chebští pacienti budou muset na oční kliniku do Sokolova a sokolovští i chebští pacienti s kardiovaskulárními  chorobami se budou léčit na specializovaném pracovišti v Karlových Varech.

Vedení Karlovarského kraje sice změny v krajské nemocnici, která vznikla sloučením chebské, sokolovské a karlovarské nemocnice, vysvětlilo chebské i sokolovské radnici osobně, ale například Cheb podrobil záměr tvrdé kritice. Karlovarská radnice naopak nebyla dosud informována vůbec.
„Prohlašujeme, že další redukci chebské části krajské nemocnice považujeme za nepřípustnou a za podpory obyvatel Chebska uděláme vše pro to, aby k ní nedošlo,“ uvedl Vladimír Hartmann za klub zastupitelů chebské ČSSD.

„Cheb je druhé největší město v kraji a spádová oblast naší nemocnice je ještě větší. Na jejích budovách je ale vidět, že zde chybí investice,“ uvedl chebský místostarosta Michal Pospíšil (ODS).
„Koncept zdravotnické péče měl být už dávno. Za situace, která zatím panuje, může dojít k vnitřnímu rozkladu nemocnice. Zaměstanci nemají žádné záruky a přitom všichni víme, jak je personální stav vážný,“ varoval Pospíšil.

Jeho kolega, druhý chebský místostarosta Miloslav Plevný (Volba pro město) byl s vysvětlením, které představitelé kraje Chebským podali, také nespokojen.
„Nebyli nám schopni říct, jaké cíle tato opatření mají. Jejich odpovědi na naše otázky byly velmi vyhýbavé,“ reagoval Plevný na náš dotaz. Jeho otázku na plán dalších pěti až deseti let dokonce představitelé kraje označili za akademickou debatu.
„To, co nám kraj představil, není koncepce, ale seznam operativních opatření. Ať nám na rovinu řeknou, co vlastně chtějí. Takhle se jen vytváří podhoubí pro různé fámy,“ podotkl rozhořčený místostarosta.

Stejně nespokojená je karlovarská radnice. „Žádáme, aby nám vedení kraje předložilo střednědobou koncepci zdravotnictví a také informace o změnách v karlovarské nemocnici,“ uvedl Tomáš Hybner (ČSSD), náměstek karlovarské primátorky. Podle Davida Hanzla, předsedy představenstva krajské nemocnice, nic nebrání tomu, aby Karlovy Vary potřebné informace získaly. „Stačí domluvit se na termínu,“ uvedl Hanzl.
Stejně zareagoval i hejtman Josef Pavel a ředitel karlovarské nemocnice Jiří Štefan.
Ke schůzce by podle Josefa Pavla mělo dojít koncem srpna nebo začátkem září.