Nikdo zatím neví, jak vypadá budoucnost nemocnice v Chebu. O její další existenci koluje mezi občany, lékaři i představiteli města řada informací, často i protichůdných. Podle představitelů chebské radnice vedení Karlovarského kraje slíbilo do konce června předložit koncepci zdravotnictví. Tu ale v Chebu zatím nikdo neviděl.

„Tento dokument budeme tvrdě vyžadovat. Chceme zabránit nevratným změnám v chebské nemocnici,“ prohlásil chebský starosta Jan Svoboda. Podle něj musí mít dostupnost zdravotní péče větší váhu než prostá ekonomická stránka věci.

V Chebu totiž panují obavy z toho, že v nemocnici budou zrušena oddělení neurologie, ORL, biochemie, hematologie a mikrobiologie. Jaká je pravda, ale nikdo v Chebu neví. Informace vedení města i jednotlivých primářů jsou odlišné. „Nejdříve musí být koncepce projednaná a schválená. Pak se teprve může něco rušit,“ zdůraznil chebský místostarosta Miroslav Plevný.

V tomto případě se vedení města vzácně shodne i s opoziční ČSSD. Ta kvůli chebské nemocnici dokonce svolala mimořádnou schůzi. Likvidace mikrobiologie, hematologie a biochemie podle ČSSD může vážně ohrozit chod chirurgie či interny.

„Lékaři těchto oddělení budou muset čekat, až vzorky dorazí do Karlových Varů a odsud se vrátí výsledky,“ uvedl Václav Jiřík. „Nechceme, aby se z chebské nemocnice stal druhořadý lazaret. Pokud se tak stane, potom lze hovořit o nevídané administrativní aroganci a lhostejnosti k potřebám druhého největšího města v kraji,“ dodal.

Na otázku, jak je to s restrukturalizací chebské nemocnice, nám odpověděla tisková mluvčí Karlovarské nemocnice a.s. Hildegarde Bejlková.
„V první fázi je nutná diskuse s odborníky a následné schválení Radou Karlovarského kraje, až poté prezentace veřejnosti,“ informovala mluvčí a pokračovala: „Tu budeme informovat, až bude koncepce připravena a schválena, aby se předešlo zbytečným dohadům a fámám.“

Podle mluvčí Karlovarské nemocnice a.s., ke které chebská nemocnice patří, se nejedná o žádný katastrofický scénář ale naopak má dojít k zefektivnění péče o pacienty v celém kraji.

DÁLE K TÉMATU ČTĚTE: