Úmysly vedení Karlovarského kraje a představitelů Karlovarské krajské nemocnice (KKN) s chebskou nemocnicí se nelíbí nejen lékařům v Chebu, ale ani vedení chebské radnice.

Rada města dokonce schválila na svém posledním jednání text veřejné výzvy, kterou rozeslala starostům měst a obcí na Chebsku i sousedním Tachovsku, odkud pacienti do chebské nemocnice dojíždějí.
„Zatím nás vedení kraje nedokázalo přesvědčit,“ uvedl chebský starosta Jan Svoboda.

Vedení Karlovarského kraje se znovu pokusí přesvědčit vedení chebské radnice o smysluplnosti svých kroků na jednání, které svolal hejtma Josef Pavel na 28. srpna.
„Očekávám, že toto jednání bude vedeno na odborné úrovni. Doufám, že se všichni budou také zabývat případnými dopady na pacienty nemocnice,“ zdůraznil Svoboda.

Vedení Karlovarského kraje stále zdůrazňuje, že chebská nemocnice bude fungovat i nadále. „Slovo fungovat si ale každý může vysvětlit po svém,“ poznamenal starosta. On sám označil ale rušení lůžek nebo některých oddělení v nemocnici za prohru.

Z politického hlediska tvoří budoucnost chebské nemocnice zajímavý politický oříšek. Koalice ODS a ČSSD, která ovládá Karlovarský kraj, chce optimalizovat KKN způsobem, který se nelíbí vedení města Chebu (ODS a Volba pro město), ale ani chebské opozici ČSSD. Oba chebští političtí rivalové tak zastávají vzácně shodné stanovisko. Na to reagovali i Zelení. Ti s připravovanými změnami také nesouhlasí. Ve svém prohlášení navíc uvedli:
„Obě strany se postavily proti koncepci Karlovarské krajské nemocnice, ale už se zapomněly svým spoluobčanům omluvit za tento stav,“ sdělil Tomáš Kubát, předseda chebských Zelených. „V případě, že se naplní katastrofální scénář ohledně chebské nemocnice, budou tyto dvě strany za toto jednoznačně odpovědny,“ dodal.

Budoucnosti chebské nemocnice po restrukturalizaci KKN se už věnujeme delší dobu. Na našich internetových stránkách mají čtenáři dokonce možnost hlasovat v anketě ´Co si myslíte o plánech Karlovarského kraje s chebskou nemocnicí´. Většina hlasujících je názoru, že se jedná o začátek jejího konce.

„Když jsme v roce 1989 cinkali na náměstích klíči, tak nás nenapadlo, že za osmnáct let nás bude naše politické vedení štvát znovu,“ nechal se slyšet Pavel Hála z Chebu. „Vadí mi, že se na kraji ohání ekonomikou a vším možným, ale nikoho třeba nezajímá, jak se dostane člověk z Chebska na vyšetření do Sokolova nebo Varů,“ neskrýval své rozhořčení.

Napjatou situaci okolo chebské nemocnice si uvědomuje i krajské vedení.
„Nesouhlas města Chebu známe. Starosta už od nás dostal pozvánku na jednání, kterého by mělo zúčastnit vedení města Cheb, kraje, lékaři a představitelé odborných lékařských společností, kteří by měli být nestrannými garanty,“ informoval mluvčí Karlovarského kraje Jan Kopál. Kraj považuje všechna opatření za manažersky nutná pro růst kvality zdravotnictví.

Kompletní text výzvy, kterou schválila rada města Chebu, najdete zde:

Prohlášení Základní organizace Strany Zelených v Chebu najdete zde:

 

Vyjádření lékařů chebského Lékařského odborového klubu najdete zde: