VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zaměstnanci nemocnic nesmějí mluvit s novináři

CHEB - Primář Pospíšil: Je to degradující nejen pro nás, ale i pro samotné novináře

25.8.2007 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Jitka Dolanská

„Z novinářů udělali idioty,“ tak komentuje Tomáš Pospíšil, primář kožního oddělení karlovarské nemocnice, takzvané Desatero komunikace pro zaměstnance, které museli pracovníci Karlovarské krajské nemocnice podepsat před prázdninami. V něm je přesně napsáno, jak mají s novináři mluvit a jaká slova mají volit. Situace ale během prázdnin vygradovala, protože ne všichni lékaři nařízení dodržují, a dostali se tak do problémů. Desatero je totiž součástí směrnice nemocnice. Její porušení je považováno za porušení pracovních povinností.

„Nemocnice není soukromá instituce,vlastní ji kraj a jeho součástí jsou všichni jeho obyvatelé. Máme právo se proto vyjádřit ke koncepci nemocnice a k tomu, jak by měla fungovat. Mám z toho pocit, že vy, jako novináři, máte v nemocnicích v kraji utrum,“ říká primář Pospíšil.
Desatero se nelíbí ani dalšímu lékaři z karlovarské nemocnice Filipu Bergrovi, který je navíc členem lékařských odborů. „Jsme snad svobodní lidé. Nejsme vazalové žádné firmy,“ konstatuje Berger.

Člen dozorčí rady nemocnice a náměstek hejtmana Petr Horký (ČSSD) zatím nechtěl říci, co si o novém nařízení myslí. „Příští týden zasedá dozorčí rada, kde budu chtít slyšet vysvětlení,“ poznamenává.
Jednoznačný názor na desatero má naopak hejtman Josef Pavel (ODS). „Vypovídá to o komunikaci v každé společnosti. Je to firemní kultura. Každá firma už má dnes mluvčí. Podívejte se na ministertsva, tam také na dotazy odpovídají mluvčí,“ vysvětluje hejtman Pavel a dodává: „Nic špatného na desateru nevidím a divím se, proč se kolem něho dělá takový humbuk. Co je v tom za problém?“

Ředitel karlovarské nemocnice Jiří Štefan nechtěl konstatovat, zda bylo zavedení desatera šťastné či nikoliv. „Určitě to nemělo za cíl bránit zaměstnancům svobodně se vyjádřit. Pokud někdo nařízení poruší, je to o další diskusi, jak s ním naložíme. Směrnice jsou závazné,“ uzavírá Štefan.

 

Desatero komunikace pro zaměstnance Karlovarské krajské nemocnice a.s.


1. Buďte vlídní. K médiím se musí každý zaměstnanec chovat vždy vlídně, ať už zrovna řeší jakýkoliv jiný problém.

2. Odkažte na tiskové oddělení (TO). Všechny otázky týkající se společnosti, nemocnice a oddělení (například organizační, personální i finanční problémy vašeho pracoviště), anebo problémy týkající se dokonce pacientů ve vztahu k péči poskytované v KKN komunikuje tiskový mluvčí. Na požadavek novinářů reagujte slovy typu: „Děkuji vám za váš zájem o naši nemocnici (společnost, oddělení), na všechny vaše otázky vám rádi odpoví v tiskovém oddělení (tiskový mluvčí).“ Alternativa: „Obrate se prosím nejprve na tiskové oddělení“. Dejte novináři kontakt na TO: (Tiskové oddělení – číslo…/e-mail:…).

3. Nedejte se zviklat. V případě naléhání novináře: „Máte přece svůj názor“ – stejně laskavým způsobem znovu trvejte na tom, aby se obrátil na TO.

4. Informujte nadřízené. Po každém kontaktování ze strany médií, informujte své nadřízené a přímo TO (tiskového mluvčího).

5. Počítejte s triky. Postupujte zcela identicky, i když si nejste jisti o koho se jedná (například „běžný občan“, který chce jen informace o nemocnici). Raději počítejte s tím, že je to novinář, zpravidla se nebudete mýlit. Máte právo novináře důrazně odmítnout, pokud přijde neohlášen přímo na vaše pracoviště – opět jej odkažte na TO.

6. Chovejte se svobodně, ale odpovědně. Pokud chcete vyjádřit svj občanský postoj k jakémukoliv tématu, anebo jste k němu vyzváni a netýká se oblastí vymezených v bodu 2, zdůraznte, že se jedná o váš osobní postoj a nezaměňujte jej s postojem zaměstnavatele. Dbejte svých povinností vyplývajících z pracovní smlouvy, zejména dobrého jména vaší nemocnice a vašeho zaměstnavatele. Nehovořte v těchto případech s novinářem na pracovišti v pracovní době. Výjimkou jsou situace, kdy jste o vyjádření pro média požádáni tiskovým mluvčím nebo vedením společnosti.

7. Chraňte své zájmy, společnost vám pomůže. V případě, že na vás média přijdou s čímkoliv, co se přímo i nepřímo dotýká vaší osoby i osoby vašeho kolegy i kolegyně – chraňte své zájmy a stručně popřete zjevnou lež, dále ale okamžitě vyhledejte pomoc TO. Pokud si nejste jisti jak byste měli reagovat, odkažte rovnou na TO, bezprostedně poté postupujte podle bodu 4.

8. Chcete aktivně oslovit média? V případě, že chcete uspořádat tiskovou konferenci, například na zajímavé zdravotní téma, které mimo jiné řeší vaše pracoviště, vždy se obraťte na TO. Stejný princip platí i pro případ, že jste na tiskovou konferenci pozváni jako pasivní i aktivní „účinkující“ – musíte si vyžádat souhlas vašeho nadřízeného a tiskového mluvčího.

9. Podáváte odborné informace? V případě, že jste požádáni o vyjádření k odbornému tématu, kterým se profesionálně zabýváte a nemá bezprostřední vztah k nemocnici, dohodněte si termín s novinářem a písemně požádejte o souhlas TO (e-mailem). Tato podmínka vás může chránit před novináři, kteří nemají čisté úmysly a pro něž je „odborné“ téma jen záminkou, jak se k vám dostat. Zaměstnanci TO novináře znají a jsou schopni vám pomoci. Pokud je to jenom trochu technicky možné, žádejte přítomnost zaměstnance TO, anebo alespoň jednoho svědka z řad vašich kolegů, rozhovor si nahrávejte.

10. Chraňte své pacienty (zákazníky). Nikdy nepodávejte jakékoliv osobní a lékařské informace, které se týkají vašich pacientů médiím! (Výjimku tvoří výjimečné krizové situace, kdy ale komunikaci zcela řídí tiskové oddělení a vedení společnosti).


25.8.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Čalouník 14 000 Kč Ostatní čalouníci a příbuzní pracovníci Dělník/ce v čalounické výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Pekařská 3, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Mzdové ohodnocení: 14.000,- Kč až 22.000,- Kč (dle osobní výkonnosti). Požadujeme: zručnost, spolehlivost, chuť pracovat !!! Nabízíme: stravování. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat Po-Pá 6:00-14:00 h) anebo e-mailem anebo osobně na adrese Pekařská 3, 350 02 Cheb (Po-Pá 12:00-13:00 h).. Pracoviště: Skalex spol. s r.o. -001, Pekařská, č.p. 1712, 350 02 Cheb 2. Informace: Miroslav Chládek, +420 608 870 575. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 13 500 Kč Lektoři dalšího vzdělávání Lektor/ka reiki. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ruská 325/25, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Požadujeme: osvědčení o dosažení 2. stupně USUI SYSTEM REIKI, znalost RJ, znalost NJ. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem - následná osobní schůzka proběhne na adrese Jirásek & Šup (advokátní kancelář), Klíčová 199/2, 353 01 Mariánské Lázně.. Pracoviště: Astrogem s.r.o., Ruská, č.p. 325, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Kontakt, +420 775 673 515. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Sibiřská 1495, 352 01 Aš. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pracovní doba: 6:00-14:30 h. Náplň práce: administrativa (dodací listy, faktury, evidence vydaných a došlých faktur apod.). Nabízíme: příspěvek na dovolenou, vánoční prémie. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat 8:00-15:00 h) anebo e-mailem (zaslat strukturovaný životopis).. Pracoviště: Cima aš s.r.o., Sibiřská, č.p. 1495, 352 01 Aš 1. Informace: Jana Dvořáčková, +420 354 400 611. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 14 900 Kč Pomocní kuchaři Pomocní kuchaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: areál Tesco (rychlé občerstvení PANDA), Pražská 2494/15, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Požadujeme: znalost vietnamského jazyka výhodou. Nabízíme: dotovaný oběd. Kontakt pro zájemce: telefonicky (každý Pá 16:00-17:00 h).. Pracoviště: Sfd s.r.o. -001, Pražská, č.p. 2494, 350 02 Cheb 2. Informace: Pham Hai Duc, +420 602 525 690.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Míst je stále více, než lidí

S vypilováváním techniky pomáhají špičkoví lektoři, například Colin Sinclair.
18

Mirákl jede na mistrovství světa s 20 choreografiemi

Honza s Adélkou opět váleli

Cheb - Přišli, zatančili, zvítězili. Řeč je o tanečním páru z ATK Standard Cheb. Jan Horník a Adélka Brňáková si z postupové taneční soutěže v Kladně přivezli hned dvě zlaté.

Taxíky si senioři oblíbili. Pojedou dál

Cheb – S velkým zájmem se v Chebu setkala takzvaná senior taxi doprava.

Další drama na přejezdu a návštěva ze Slovenska na odstřel: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 12. a 13. listopadu 2018.

Nová zuška se už začíná rýsovat

Chodov – Město neotálí a naplno se pustilo do přípravných prací na stavbě nové základní umělecké školy. Ta vznikne v bývalé základní škole v ulici Dukelských hrdinů a její velkou předností bude to, že sjednotí všechny obory pod jednou střechou.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT