Vedení města kvůli tomu postupně začíná s opravou několika domů, kde by nové byty měly vzniknout. Kromě toho hledá i další lokality, kde by se dalo nové obydlí postavit. „Bytů máme ve městě opravdu málo a neustále se potýkáme s poptávkou. Tomu se snažíme vyhovět, a tak v tomto roce chystáme opravu dvou nejdůležitějších domů v Chebu, a to na adrese Mánesova 23 a v takzvaném modrém věžáku na chebském sídlišti Spáleniště,“ sdělil chebský starosta Zdeněk Hrkal.

V modrém věžáku by měla být v prvních patrech ubytovna pro účely sportovní haly a města. Nejedná se o ubytovnu pro nepřizpůsobivé, ale o důstojné prostory, kde budou ubytováni hudebníci během festivalu FIJO anebo tam zázemí naleznou sportovci při soutěžích na Lokomotivě, která je vedle. „Místnosti pro ubytovnu vylepšíme, ale jinak jejich koncept zůstane, protože se jednalo o prostory vysokoškolské koleje,“ sdělil starosta.

Ubikaci by město chtělo mít připravenou do 15. června tak, aby se tam následně kapely FIJO nastěhovaly.

„V dalších patrech vznikne více než pět desítek malometrážních bytů. Celkové náklady na rekonstrukci domu dosáhnou částky deset milionů korun,“ poznamenal chebský starosta.

V modrém věžáku vzniknou především byty o velikostech 1 + kk a 2 + kk. Půjde o takzvané startovací byty určené především pro mladé lidi. Město bude mít pod kontrolou, komu budou pronajímány.

Ve čtyřpatrovém domě na adrese Mánesova 23 je dvacítka bytových jednotek. Po letošní rekonstrukci domu budou sloužit jako klasické nájemní byty.

„V současné době se už dokončuje nová projektová dokumentace. Podle té původní měla rekonstrukce stát přes 28 milionů korun, což bylo strašně moc. Chtěli bychom se dostat zhruba na polovinu zmíněné částky. V domě nebude například výtah, protože jeho vybudování by si vyžádalo velké stavební zásahy. Na zateplení fasády a střechy a výměnu oken chceme navíc získat dotaci,“ doplnil chebský místostarosta Michal Pospíšil.

Dalibor Janda
Na náměstí nebude k hnutí. Přijede Janda i Xindl X