Nové velkokapacitní podzemní kontejnery přibyly pro obyvatele v historickém centru města Chebu. A to přímo na chebském náměstí před budovou bývalé pošty. Jejich pořízení vyšlo město na 2,5 milionu korun. Na sociálních sítích se objevily žhavé diskuze, kde jedna část obyvatel takové kontejnery v centru odsuzuje a druhá vítá, protože prý vypadají lépe než plastové popelnice. Cheb je zatím jediným městem v kraji, kde tyto podzemní kontejnery jsou.

„Hlavní výhodou podzemních kontejnerů oproti klasickým plastovým popelnicím je to, že z nich odpad nelze vybírat. Do historického centra se i víc hodí než plastové různobarevné kontejnery. Mají jednotnou barvu a zabraňuje se jimi i šíření zápachu,“ konstatoval mluvčí chebské radnice Tomáš Ivanič.

S tímto tvrzením však ne všichni souhlasí. Na internetové diskuzi lidé odsuzují, že pokud se takový kontejner naplní, nechávají lidé nepořádek a odpad stejně vedle. Přitom odpad se pravidelně odváží.

Ilustrační foto.
Pozor! Na nádraží se pracuje

Podzemní kontejnery před bývalou poštou slouží k vyhození směsného i separovaného odpadu. Přístupné pro veřejnost budou v následujícím týdnu.

„Jedno stanoviště se dvěma podzemními kontejnery na směsný odpad bude přístupné i po rekonstrukci Židovské ulice. Umístěno bude u uličky Zavražděných,“ doplnil místostarosta Michal Pospíšil.

Město Cheb si dlouhodobě podzemní kontejnery chválí. Jejich použití je jednoduché a snadněji se kolem nich udržuje pořádek. I když ne vždy se to podaří. Několikrát se totiž přihodilo, že do kontejnerů někdo vyhodil nesešlapané krabice, a podzemní popelnici tak ucpal.

V současné době funguje po Chebu zhruba pět desítek podzemních kontejnerů. Kompletní stanoviště s kontejnery na smíšený a tříděný odpad se nacházejí v deseti lokalitách. Je to například v ulicích Palackého, Provaznická, Březinova, Svobody, na dvou místech ve Školní ulici, na Kasárním náměstí a ve dvorním traktu za úřadem práce. Kontejnery na směsný komunální odpad jsou pak v ulicích Sládkova, Provaznická, Školní, Jakubská a ve vnitroblocích mezi ulicemi Dukelská, Evropská, 26. dubna a Obrněné brigády.

V Sokolově se zatím o podzemních kontejnerech neuvažuje. V delším horizontu se však i tady s nimi počítá.

Ilustrační foto.
Pawlikem bude znít také egerlandské nářečí

„Máme je v plánu, ale jen v dlouhodobém horizontu. V letošním a ani v příštím roce je budovat nebudeme,“ sdělila starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Podobná situace je i v Karlových Varech, kde se vedení města osvědčily takzvané bigbally. To jsou kontejnery na solární pohon, které mají v sobě i automatický lis. Kontejnery jsou navíc připojeny k internetu a automaticky hlásí stav zaplněnosti nádob. I to zlepšuje logistiku vyprazdňování zaplněných košů.

„Podzemní kontejnery v tuto chvíli v historickém centru budovat neplánujeme. Velmi se nám osvědčily moderní kontejnery na solární pohon, které jsou také velkokapacitní, a tak o tom zatím ani neuvažujeme,“ sdělila tisková mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary Helena Kyselá.

Ilustrační fotografie.
Hlasy se přepočítávat nebudou