Mimo provoz, zavřeno. To jsou nápisy, které se kvůli snižování příspěvků na sociální služby mohou už brzy objevit na dveřích nejrůznějších zařízení, kde se poskytují. Poskytovatelům totiž chybí peníze a jsou ze situace zoufalí.

„Stojíme před fatálním zánikem sociálních služeb. Situace je skutečně kritická. Ministerstvo dává stále méně peněz a není ani v silách kraje vše doplatit z vlastních peněz a bez účasti státu,“ připustil Miloslav Čermák, náměstek hejtmana Karlovarského kraje. Poskytovatelům se přitom stále zvedají náklady. „V situaci se promítá zdražování, navýšení DPH a další věci,“ doplnil náměstek.

Několik organizací už avizovalo, že budou muset svou činnost přerušit či omezit některé služby. „Mezi ohrožené organizace patří například Armáda spásy, farní charity v Karlových Varech, Aši nebo Oblastní charita v Ostrově,“ doplnil náměstek.

Řada organizací už avizovala i termíny, kdy by činnost ukončily. Objevují se data jako 30. červen letošního roku, květen, srpen i říjen 2012. Celkem je v ohrožení 17 služeb, o práci by přišlo 79 zaměstnanců a o potřebné služby by přišlo 882 klientů z Karlovarského kraje. Na poskytovatelích sociálních služeb bylo vidět, že situace je opravdu hrozná.

„Máme financování do půlky července. Pak nevíme, co dál. Myslím, že by ministerstvo mělo domýšlet věci do důsledků, protože je hodně lidí, kteří pomoc potřebují,“ řekl Pavel Bráborec z Denního centra Mateřídouška.