Nevidomý Emil Miklóš z Mariánských Lázní se minulý rok musel rozloučit se svou věrnou pomocnicí, fenkou Coffee. A protože Chebský deník byl i před dvanácti lety u jejího startu do služby na Chebsku, nemohl chybět ani nyní, kdy jako vodicí pes začíná Emilovi pomáhat další labradorka Ghenie. Ta má za sebou půl roku služby na Chebsku. A už se také stačila ´vybarvit´. Je klidnější než její předchůdkyně.

Oficiálně se vaše pomocnice jmenuje Ghenie. Ovšem vy ji oslovujete Henka…?

Jméno mého nového vodicího psa se správně vyslovuje Henja. Z důvodu lepší výslovnosti ji jak předchozí předvychovatelé, tak i instruktorka výcviku oslovovali Henka, na což velmi dobře slyší.

Henka se na Chebsku činí už půl roku. Za tu dobu se jistě projevila její povaha. Porovnáváte ji ještě s její věrnou předchůdkyní Coffee? V čem je nejvíc jiná?

Henku už mám opravdu půl roku, a tak samozřejmě lze srovnávat. Pravdou je, že je to jako u lidí. Jak člověk, tak i pes je jiný. Ke každému se musí přistupovat individuálně. Henka stále ještě nabírá zkušenosti, snaží se být dominantní, je už více samostatnější v rozhodování. Proti Coffee je klidnější, pomalejší, avšak v některých situacích ještě trochu reaguje bázlivě a vystrašeně, ale to se snad časem srovná. Musím však také dodat, že se ještě stále vzájemně poznáváme a testujeme, co kdo dovolí či ne.

Poctivě najde vše, co potřebuji. Dobře mě vodí, je už na ni skutečně spolehnutí, takže s potěšením mohu konstatovat, že jsem s ní k žádné úhoně nepřišel, žádnému nebezpečí mě nevystavila. Jediným problémem je pro ni nástup do vlaku a výstup. To se jí opravdu nelíbí, neboť jsou zde mřížkované schody, a tak spolu stále bojujeme, jak to nejlépe zvládat. Vyřešila to po svém, a to přeskokem. To však Coffee dělala také!

PO MNOHO LET byl vidět Emil Miklóš v doprovodu věrné kamarádky, labradorky Coffee. Před dvanácti lety takto startovala do služby na Chebsku.Koho z rodiny a kamarádů má Henka nejraději? Nebo je fixovaná jen na svého ´páníčka´? Jak svoji náklonnost projevuje?

Henka je opravdu velmi přátelská a kamarádská. Navíc je trochu hravá, je prostě mladá, a tak se v jejím chování občas projevuje ´puberta´. Je však znát, že je už na mne více fixovaná, cítí ke mně větší zodpovědnost a vlastně i poslušnost. Plně si uvědomuje, že k ní patřím právě já. Nejbližší kamarády a přátele vítá s velkou radostí. Také už pochopila, že nevidím. Doma, kde se pohybuji automaticky, přede mnou ostražitě uhýbá, případně couvá, abych ji nepřišlápl.

Už máte nějakou kuriózní příhodu ze společného žití?

Jaký pamatuju kuriózní zážitek? Jeden už opravdu mám. V prvních dnech, když jsme trénovali trasy v Mariánských Lázních, tak jsme si, kromě jiného, vyzkoušeli i jízdu trolejbusem. To ještě neznala. Ve vozech pražské MHD je naučená, že vodicí pes má své vyhrazené místo hned za řidičem. V trolejbusu je toto místo velmi úzké, a tak se tam poněkud nevešla. Vyřešila to opravdu po svém pohotově a hbitě si vyskočila na sedačku a v pohodě se tam usadila!

Existuje nějaká rada nevidomým, čeho by se měli v soužití se slepeckým psem vyvarovat? A co třeba ostatní lidé, kteří jsou se zrakově postiženými v kontaktu? Mají třeba dodržovat nějaké zásady, například nehladit vodicího psa, nevnucovat mu pamlsky nebo…?

Ze strany nevidomých uživatelů je to velká odpovědnost. Pes není věc, kterou můžete jen tak odložit do skříně! Pes je živý tvor, během dne jej musíte několikrát vyvenčit, a to i za jakéhokoli počasí, počítat musíte s tím, že budete mít doma plno chlupů, musíte se řádně starat o jeho hygienu a životosprávu. On vám za to jistě odvede kus pořádné práce, půjde s vámi, kamkoli a kdykoli budete chtít. Počítat musíte rovněž s tím, že krmivo také něco stojí. Předloni nám byl zrušen příspěvek na krmivo a veterinární péči, což představovalo částku 800 korun měsíčně. Jeden pytel kvalitního krmiva, který pes spotřebuje během měsíce, přijde na tisícovku. A kde jsou léky či veterinární péče? Ze strany veřejnosti bychom byli rádi, kdyby se odstranil nešvar psích milovníků, kdy nám chtějí hladit a krmit naše psy při výkonu jejich služby! Pokud má náš pes právě volno a zrovna nevede, také se rád proběhne v parku či na louce, vždyť je to pes jako každý jiný, se svými potřebami a zájmy. Rovněž i my si rádi popovídáme s pejskaři, občas také necháme děti pohladit našeho psa, ale vše má své meze!