Šance na nalezení práce pro slabozraké a nevidomé obyvatele Chebska je téměř mizivá.
Potvrdila to i zástupkyně chebské Sjednocené organizace slabozrakých a nevidomých (SONS) Božena Hrazdilová.
„Některé firmy nám rovnou řeknou, že práci nemají, jiné nás odmítnou slušnými slovy s tím, že pokud by se nějaká práce našla, dají nám vědět,“ řekla. „Často se setkáváme s velmi negativistickým přístupem. Maséři, kteří jsou zaměstnaní v lázních, jsou jediní, kdo si ještě udržel práci. Další už nemají šanci najít zaměstnání,“ upřesnila situaci. „Důvěra v nás není, přitom jsme normální lidé, jen ty oči chybí. Snažíme se oslovovat i chráněné dílny, ale ty nám práci nepřibližují. Teď se tady otevírala nová dílna,tak jsme si odnesli slib, že jestli něco bude, ozvou se nám. Spolupracujeme i s chebským úřadem práce.“
Jak ještě řekla, klienty SONS jsou i mladší lidé, kteří potřebují živit rodinu, ale pokud se najde nějaká práce, je velmi špatně placená.
„To je potom pro nevidomého i psychicky vyčerpávající, když tráví někde osm hodin a vydělá si jen čtyři tisíce. Za to rodinu neuživí,“ pokračovala Hrazdilová.


Že v tuto chvíli práce pro handicapované občany není, potvrdila také personalistka z Lázní a.s. Františkovy Lázně Jaroslava Fikarová. „Díky změnám, které se v podniku odehrávaly, máme všechna místa obsazená,“ řekla a pokračovala: „Pokud nás ale osloví nějaká organizace, budeme se snažit jí maximálně vyjít vstříc.“ Dva maséři, které v lázních zaměstnávají, musí mít akreditovaný kurz.