Ničení přírody některými motorkáři a čtyřkolkáři už zaměstnává i Krajský úřad Karlovarského kraje. Problémy s nezodpovědnými řidiči těchto strojů se objevily také na Chebsku.

V Poustce před časem také řádili motocyklisté na nově zbudované naučné stezce. „Naštěstí už máme klid,“ poznamenal starosta Poustky Jan Ryba. Nejspíš začali motorkářům překážet turisté, kteří naučnou stezku navštěvují, ačkoliv zpočátku museli pěší uskakovat, aby neskončili pod koly motorek a čtyřkolek. V jiných částech kraje takové štěstí nemají.

„Ježdění čtyřkolek po lese se velmi rozmáhá. Musíme najít způsob, jak tomu zabránit nebo alespoň jak jejich nedovolený pohyb v lese či v místech, kde proběhly nákladné rekultivace, eliminovat,“ řekl radní pro životní prostředí Jaroslav Bradáč. Ten se na Krajském úřadě sešel se zástupci policie, společnosti Lesy ČR a okresních sdružení myslivců.

„Domluvili jsme se, že je nutné uskutečnit preventivní akci ve vytipovaných lokalitách, kde se čtyřkolky vyskytují nejčastěji a pravidelně. Při této akci budou motoristé, kteří ničí lesy a jiné cenné přírodní oblasti, sankcionováni,“ vysvětlil radní.

Schůzku vyvolali zástupci mysliveckých sdružení a zástupci firem, které mají zkušenosti se zničením zrekultivovaných ploch, do kterých investovali nemalé prostředky. Jak informoval radní Bradáč, chce kraj celou akci spustit začátkem příštího roku. „Zpočátku budeme akce pořádat častěji,“ řekl Bradáč. „Ideální by bylo, kdyby si tito motorkáři našli nějaký objekt, kde mohou jezdit a nic nezničí, třeba starý vojenský areál. Já sám mám své zkušenosti. Bydlím ve Skalné poblíž lesa a už mnohokrát se stalo, že z něj vyjela skupina asi sedmi čtyřkolkářů. Projeli kolem mých oken a byl to opravdu rachot, protože jak známo, nejezdí právě pomalu,“ popsal i své zážitky.

„Určitě by se nemělo jezdit mimo trasy nebo areály určené k jízdě na čtyřkolkách nebo motorkách,“ řekla milovnice tohoto sportu Nikola Bendová. „Ale na druhou stranu ty lidi chápu, protože to je adrenalin. I mě to láká, ale nestojí mi to za to,“ dodala.

Karlovarský kraj v rámci programu spolupráce se zájmovými a společenskými organizacemi v regionu navázal kontakt právě s Českomoravskou mysliveckou jednotou, zastoupenou třemi Okresními mysliveckými sdruženími z Chebu, Karlových Varů a Sokolova. Jednání bylo první společnou akcí tohoto druhu zaměřenou na ochranu přírody v kraji.