Po dlouhých desetiletích znovu ožívají zpustlé výklenky chebských historických domů. Zásluhou Zbyňka Illka, ředitele galerie G4, jsou první čtyři niky, jak se výklenkům říká, zaplněné.

„Peníze na další pokračování by organizátoři mohli získat z grantu města,“ uvedl chebský místostarosta Michal Pospíšil. Radnice v současné době připravuje změnu grantového systému, který chce rozdělit na několik částí. Jednou z nich jsou i projekty výhodné pro město, což by mohl být právě projekt Chebské niky.
„Výhodou je, že projekt může pokračovat tempem několik nových soch za rok. Nemusí se dělat všechny najednou,“ poznamenal místostarosta Pospíšil.

„Podobně prázdných míst jsme v Chebu vytipovali 24,“ sdělil duchovní otec celého projektu, ředitel galerie G4 Zbyněk Illek. První čtyři sochy už mají svá místa jistá. Na své místo ještě čeká desková malba. Ta zatím nebyla veřejnosti představena.
„Podobu všech uměleckých děl jsme konzultovali s památkáři i majiteli domů,“ zdůraznil Illek.

Největší pozornost mezi návštěvníky vzbuzují obě sochy na Špalíčku, kudy denně projdou desítky lidí.
„Moc mne upoutala socha Davida na nároží Špalíčku. Myslím, že se na rozdíl od té druhé nedá přehlédnout, poznamenal Slávek Havlíček, turista z Liberce.
„Nově osazené niky by mohly být i základem turistické sochařské cesty městem,“ naznačil místostarosta Pospíšil. Město se už může návštěvníkům pochlubit unikátní plastikou Sépie pražského sochaře Jaroslava Róny, který je autorem i obdivovaného Davida a Goliáše.


O tom, která socha je nejhezčí, můžete hlasovat na stránkách: www.chebsky.denik.cz v anketě. Najdete ji ve spodní části úvodní stránky.

Psali jsme o projektu Chebské niky: