Mariánské Lázně/ Tradiční součástí mykologických výstav v Mariánských Lázních je i degustace zajímavých houbových specialit. Organizátoři zde každý rok návštěvníkům nabízejí nejrůznější druhy nakládaných hub, karbanátky nebo vynikající houbovou tlačenku. O té si už tisíce houbařů z regionu vyprávějí legendy. Mykologa Pavla Šimiceho jsme proto požádali, aby čtenářům Chebského deníku vysvětlil postup při její přípravě.

„Houbovou tlačenku si může připravit každý dobrý houbař. V zásadě na ni potřebujeme mladé, dosti tvrdé a hlavně pokud možno barevné jedlé houby,“ zdůraznil Pavel Šimice. Barevně odlišné houby potřebujeme, aby měla tlačenka na řezu barevnou mozaiku. A jaké houby do tlačenky vybrat?
„Výborná je krásnoporka mlynářská, která barví do žluta, křemenáč je po uvaření černý, ryzec smrkový či pravý se barví do oranžova, ryzec černohlavák je černobílý, liška je také oranžová a malé plodnice hříbka smrkového jsou bílé. Použít můžeme i slizáka mazlavého, kterému před použitím stáhneme hlavičku,“ sdělil Pavel Šimice.

Suroviny

jeden kilogram uvařených odcezených hub
půl kilogramu semletých kůžiček
10 kuliček nového koření
5 kuliček celého pepře
3 stroužky česneku (použít do vývaru z kůží)
bílý nebo černý pepř
salámová nebo tlačenková střeva (doporučené jsou ty o průměru pět až sedm centimetrů)
vývar na povolení tlačenky (konzistence musí být přiměřená jako na vepřovou tlačenku)

Postup

Připravené houby důkladně propláchneme studenou vodou, necháme odkapat a vložíme do vařící osolené vody. Vaříme pět až deset minut podle velikosti hub. Pozor! Každý druh hub vaříme zvlášť. Houby pak odcedíme, necháme okapat a připravíme si odvar z vepřových kůžiček nebo nožiček. Vepřovou kůži zbavíme tuku a štětin, uvaříme spolu s cibulí a česnekem, přecedíme a odstraníme koření. Kůžičky nebo obrané nožičky semeleme a vývar použijeme na povolení tlačenky. Houby a semleté kůžičky spojíme a podle potřeby povolíme vývarem z kůžiček. Zamícháme a podle potřeby dochutíme bílým pepřem a solí.
To vše pak za tepla naplníme do umělých salámových nebo tlačenkových střev.
Pavel Šimice hmotu plní velkým cukrářským pytlem bez trubičky a pod velkým tlakem, aby v hmotě nevznikaly vzduchové bubliny.
Takto naplněné a plně stažené tlačenky ukládáme do chladné místnosti a po třech hodinách obracíme.

Dobrou chuť čtenářům Chebského deníku přeje Pavel Šimice a redakce.