Šestihodinová rozsáhlá operace, při níž lékaři odstranili pacientce nádorem napadený močový měchýř a jeho funkci nahradili částí tenkého střeva, odstartovala další éru Karlovarské krajské nemocnice (KKN).

Náročným zákrokem z minulého týdne se tak zařadila po bok fakultních nemocnic a velkých center, které ho už provádějí.

Historicky první operaci tohoto typu provedl v minulosti se svým týmem bývalý primář urologie, nicméně teprve teď KKN zákrok zařadila na seznam standardních výkonů. Pacienti kvůli němu nebudou muset jezdit do sousedních krajů a do Prahy. .

„Operovali jsme šedesátiletou pacientku. Prognóza je dobrá, podle všech předpokladů by měla být úspěšně vyléčena i přes pokročilý stav nádoru," řekl Jan Pokorný, vedoucí týmu operatérů a primář urologického oddělení v KKN. „V případě naší pacientky je výhled příznivý," poznamenal.

„Složení operačního týmu bylo celkem standardní, měl sedm lidí," upřesnil primář Pokorný s tím, že nejriskantnější částí operace je samotné odstranění měchýře.

„V tuto chvíli dochází k největším ztrátám krve, kterou je třeba nahradit," vysvětlil Pokorný. Podle něj je operace těžká z několika důvodů, především pak kvůli případným pooperačním komplikacím, časové náročnosti a zmíněné krevní ztrátě.

„Lékařům a nemocnici chci poděkovat. Vrátili mne do života. Těším se, až opět vyrazím na svou oblíbenou rozhlednu, kam denně chodím na procházku," prozradila plány Jiřina Olmrová, která na karlovarskou urologii dojíždí z Kryr v lounském okrese. Po deseti dnech od operace se má dnes vrátit domů. Dodala, že před tím, než u ní lékaři zákeřnou nemoci potvrdili, neměla nikdy žádné vážné zdravotní potíže. V celém Česku podle Pokorného ročně provedou odborníci maximálně na šest stovek těchto výkonů. „Předpokládám, že u nás budeme takto léčit jednoho pacienta měsíčně. Ročně v Karlovarském kraji vyžaduje tuto radikální operaci 10 až 12 pacientů," vyčíslil primář s tím, že náklady na zákrok hradí pojišťovny.

Nádor močového měchýře je relativně rozšířený, v Karlovarském kraji se každý rok nově objeví 40 až 50 případů, přičemž přibližně 15 pacientů s touto diagnózou zemře. Největším rizikovým faktorem, který onemocnění vyvolává, jsou kouření a obezita. Nahrazení funkce močového měchýře tenkým střevem je dnes podle lékařů standardem a zatím nejlepším dostupným řešením, nicméně měchýř plnohodnotně nenahradí.