Podařilo se už usadit první dva panely a v letošním roce bude instalace pokračovat tak, aby vznikla trasa, která provede mariánskolázeňského turistu po městě a zároveň mu připomene, jací významní čeští i zahraniční spisovatelé Mariánské Lázně navštívili.

„Vznik očekávané Stezky spisovatelů připravuje Infocentrum města Mariánské Lázně za významné spolupráce městské knihovny a architektky Ludmily Míkové,“ informovala Barbora Tintěrová z mariánskolázeňského infocentra. První dva panely už mají své místo. „Jeden je na Goethově náměstí a je věnován J. W. Goethemu. Druhý pak v Bukové aleji pod hotelem Svoboda. Ten připomíná Miroslava Horníčka,“ uvedla Barbora Tintěrová.

A co vlastně na Mariánskolázeňské i hosty města čeká? „Prostřednictvím vzpomínek, citátů a děl spisovatelů oživíme místa, kde žili, tvořili i odpočívali. Připomeneme, kdo zde byl a naše město obdivoval. Ukážeme návštěvníkům, že pečujeme o místa, kde naši slavní hosté bydleli a tvořili. Rozšíříme tím nabídku kulturního vyžití, duševního rozvoje i ponaučení,“ řekla.

Ke stezce připravuje městské infocentrum také mapu s trasou a webové stránky v jazykových mutacích. „Trasu bude možné využít také jako výukový okruh pro studenty literatury. Bude k ní totiž existovat literární kvíz, za jehož vyluštění získá účastník odměnu,“ nastínila budoucnost mariánskolázeňské Stezky spisovatelů Barbora Tintěrová.

„Stezku spisovatelů vnímám nejen jako novou turistickou atrakci, ale také jako prostředek ke vzdělávání,“ řekl ke vzniku stezky spisovatel Vladimír Páral. „Je to jedinečný způsob, jak vrátit děti k literatuře. Věřím, že se stezka stane jakýmsi základním kamenem pro organizaci literárních sympozií a podobných akcí. Zároveň bych byl rád, aby Čechům připomněla půvab jejich rodného jazyka a posloužila k tomu, abychom se neztratili v anglicismech,“ dodal Vladimír Páral.