VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové monitory dechu budou hlídat všechna miminka

Cheb –Chebská nemocnice dostala nové přístroje. Zájem je o ně i mezi maminkami.

10.2.2011 1
SDÍLEJ:

Petr Fráňa (na snímku), který chebské nemocnici daroval patnáct monitorů dechu pro novorozence, dal hned jeden přístroj do postýlky a zapojil. Foto: Deník/ Václava Simeonová

Celkem patnáct nových monitorů dechu získalo novorozenecké oddělení chebské nemocnice. Přístroje tak budou moci hlídat všechna miminka, která se zde narodí.

Hlídá

„Nanny je zařízení, které sleduje pravidelnost dechu a pohybu kojence,“ uvedl Petr Fráňa, který chebskému novorozeneckému oddělení přístroje daroval. „Účelem výrobku je upozornit na případné nebezpečí takzvaného syndromu náhlého úmrtí dítěte.“

Dostane se na všechny

Nemocnice už několik monitorů dechu má, teď už je však mohou poskytnout všem miminkům na oddělení. Těch zde najednou bývá přibližně osmnáct.
„I přesto, že jsme malé oddělení, a máme zde jen zdravá miminka, přístroje nám bezesporu pomohou,“ uvedla lékařka novorozeneckého oddělení Silvia Šuba. „Mnohé maminky si monitor pořizují také domů. U nás se s ním tedy i naučí zacházet.“

Alarm

Podle slov lékařky ocení dvou a půl tisícovou investici i rodiče. Monitor je totiž běžně v prodeji ve zdravotnických potřebách či některých lékárnách. „Maminka může v klidu usnout, aniž by nad děťátkem pořád stála a hlídala, zda je v pořádku.“ Jak vysvětlila, přístroj je velmi citlivý. V případě, že monitor zaznamená kritický stav, rozezní se alarm, který nelze 'zaspat'. „Hlasitý zvukový poplach se spustí, pokud se miminko 20 sekund nenadechne nebo frekvence dechu klesne pod hranici osm nádechů za minutu,“ vysvětloval Petr Fráňa.

Co teď?

Alarm na problémy upozorní. Co ale dál? „Někdy stačí děťátko poplácat po zádech, jindy se musí přikročit k resuscitaci,“ radila Silvia Šuba. Je ale vhodné, aby pak miminko prohlédl lékař. V případě, že by rodiče začali zmatkovat, u přístroje je přiložený návod na první pomoc.

Do jednoho roku

Přístroj je možné podle Petra Fráni používat do jednoho roku dítěte. „Je konstruovaný do 15 kilogramů,“ podotkl. Zařízení musí procházet revizí, proto jej nedoporučuje půjčovat.

Další novinka

Monitory dechu nejsou ale jedinou novinkou. Nemocnice se může pochlubit také novým resuscitačním přístrojem na porodním sále. „Novorozené dítě je křehké a tento přístroj je už mnohem šetrnější,“ dodala lékařka.

SYNDROM NÁHLÉHO ÚMRTÍ DÍTĚTE

Syndrom náhlého úmrtí dítěte je nejčastější příčinou úmrtí dětí během prvního roku života s vrcholem mezi 2. a 3. měsícem života. V České republice zemře na tento syndrom 10 až 14 dětí za rok. Příčina není objasněna, předpokládá se vliv kombinacemi mnoha faktorů. Některé z nich můžete ovlivnit dle následujících doporučení. Jejich dodržováním výrazně omezíte možnost vzniku SIDS.

1) Dítě musí spát na zádech po celou dobu spánku. Spánek na boku nebo bříšku není vhodný.

2) V postýlce dítěte nesmí být přítomny žádné měkké hračky ani jiné předměty, které by mohly zakrýt obličej dítěte (polštář, příliš měkká matrace). Přikrývku v oblasti nohou zahněte pod matraci, ditě si ji pak nepřetáhne přes hlavu.

3) Dítě by mělo spát ve své postýlce ve stejné místnosti s matkou.

4) V místnosti, kde dítě spí, nesmí být příliš vysoká teplota vzduchu. Stačí taková, která vyhovuje rodičům. Dítě by mělo být přiměřeně oblečeno.

5) Nekuřte v těhotenství a minimálně rok po porodu. Nedovolte, aby někdo v přítomnosti dítěte kouřil.

6) Kojte. Mateřské mléko je pro dítě nejlepší stravou.

7) Nikdy nechoďte spát pod vlivem tlumících léků, alkoholu nebo drog. Neužívejte je ani přes den.

8) Uvedená doporučení musí dodržovat nejen rodiče, ale i ostatní, kdo o ditě pečují (např. prarodiče).

Zdroj: nanny

Autor: Václava Simeonová

10.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční trhy v Chebu mají stále, co nabídnout.
6

Největší vánoční trhy v kraji stále mají co nabídnout, zajímavý program

JEDNÍM z česko- německých projektů je také obnovení tratě  z Aše do Selbu.

Týdny přátelství budou ve znamení festivalů

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Západní Čechy – Tradice se díky Deníku rozšířila na 600 míst v celé republice.

Švagři ovládli českou slamovou scénu

Sokolov – V pražské MeetFactory se uskutečnilo finále Mistrovství ČR ve slam poetry (specifický styl básnického přednesu, jehož podoba není přesně ukotvena jasnými pravidly, v principu ale platí, že přednes musí být natolik sugestivní, jímavý či zábavný, aby dosáhl největšího ohlasu v publiku).

Varský sbor zpíval dárcům krve

Karlovy Vary - Dárci krve měli odběry veselejší. 

Napadli ho policisté. Mluvil s médii, tak nesmí do spisu

Karlovy Vary, Plzeň – Žádným trestem, ale stížností na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v Plzni zatím pokračuje tříměsíční vyšetřování dvou policistů, kteří v Plzni koncem září brutálně napadli řidiče z Karlových Varů a bez toho, aniž by se legitimovali policejními odznaky jej častovali vulgárními nadávkami a mířili na něj pistolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT