Zástupci města Cheb, Karlovarského kraje a stavební firmy včera dopoledne poklepali na základní kámen stavby dopravního terminálu v Chebu. Po terminálu v Sokolově nebo právě budovaném terminálu v Mariánských Lázních se jedná o třetí moderní dopravní uzel v regionu.

„Celkové předpokládané náklady projektu dosáhnou 117 milionů korun,” informovala včera tisková mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková. „Z této částky bude dotace z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad činit 92,5 procenta,” upřesnila Pavlíková. Karlovarský kraj se na předfinancování podílí sumou téměř 108 milionů korun a město Cheb přispěje necelými 9 miliony korun.

„Stavbu zrealizuje Sdružení firem Algon, Metrostav a Báňská stavební společnost,” uvedla dále Pavlíková. Nový dopravní terminál vytvarují stavební společnosti do středového šestiúhelníku, kolem kterého soustředně vyrostou příjezdová a odjezdová stání chebské Městské hromadné dopravy. „Plocha před nádražím se propojí přímo s podloubím nádražní budovy. Tím se zamezí, aby lidé například při dešti zmokli. Stavba má být dokončena do konce roku 2012,” doplnila Pavlíková. Mimo jiné nový autobusový terminál nabídne autobusové infocentrum, obchod s občerstvením a digitální jízdní řády autobusů.

„Uvažovali jsme i o tom, že bychom přímo na obrazovkách nového dopravního terminálu umístili i informace o odjezdech a příjezdech vlaků,” uvedla Pavla Brabencová z Agentury projektového managementu Karlovarského kraje. „Nakonec z plánu sešlo a informace o vlacích dostanou cestující jako nyní v budově nádraží,” vysvětlila Brabencová.

Omezeni budou v době výstavby terminálu i řidiči. Současné parkoviště u nádraží totiž bude sloužit pro zastavování autobusů MHD. „Zatím přesně nevíme, jestli uzavřeme celé parkoviště pro motorová vozidla, ale během ledna informaci ještě upřesníme,” řekla Brabencová s tím, že se současná autobusová stání přemístí na parkoviště 9. ledna.