Projekt s názvem Zvyšování kvalifikace ukrajinských uprchlíků v Karlovarském kraji má lidem z Ukrajiny pomoci, aby si našli práci, případně aby se mohli posouvat na vyšší pozice. „Zvyšování kvalifikace a odbornosti uprchlíků z Ukrajiny vede k jejich většímu zapojení do pracovního trhu a získají tak i lepší nabídky pracovních příležitostí. Zároveň to zlepší jejich šance na úspěšnou integraci do nového prostředí. Obsazení volných pracovních pozic zase vede k posílení ekonomiky,“ vysvětlila Lenka Mansfeldová, ředitelka KHK KK.

„V rámci nového projektu pořádáme 16 kurzů češtiny, o které projevilo zájem sedm společností, například Nemocnice Sokolov, Léčebné lázně Mariánské Lázně či DHL. Zapojila se ale také třeba Základní škola ve Františkových Lázních, která tyto kurzy nabízí veřejnosti,“ uvedla. Jak popsala, projekt je zaměřený nejen na zlepšování češtiny. Připravené jsou také kurzy na MS Office nebo na prohloubení měkkých dovedností, konkrétně týmové spolupráce. Součástí projektu jsou pak také konzultační dny, které se uskuteční 22. března v Ostrově a 29. března v Mariánských Lázních. „Během čtyřhodinového workshopu zájemcům pomůžeme se životopisem, budeme poskytovat poradenství o českém pracovním trhu a zároveň účastníkům ulehčíme hledání práce, protože můžeme životopisy předat konkrétním firmám,“ doplnila ředitelka krajské hospodářské komory.

Bubla s obojkem zachycený na fotopastech na třech různých místech Karlovarského kraje.
Vlk Bubla přišel k Varům a živoří, tvrdí myslivci. DUHA oponuje, že se má dobře

KHK KK získala na projekt dotaci od Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Pilotní část potrvá do konce března, pak ji budou pracovníci hospodářské komory vyhodnocovat. Pokud splní očekávání, mohl by pokračovat i nadále. Reakce zástupců firem jsou ale už nyní pozitivní. „Zapojení do projektu pro nás znamenalo velký přínos v rámci rozvoje našich zaměstnanců z řad ukrajinských uprchlíků,“ potvrdila Veronika Markupová, specialistka pro vzdělávání a rozvoj DHL Supply Chain.

„V současnosti tvoří opravdu významnou součást našich pracovních týmů a díky jejich rozvoji a intenzivnímu vzdělávání se nám velmi dobře daří nejen počáteční integrace, ale i další kariérní posun. Máme již i pozitivní ohlasy přímo z provozů od nadřízených, kteří si pochvalují velké pokroky především v rámci usnadnění komunikace a mnohem lepší spolupráce v rámci týmu. Od účastníků kurzů víme, že jim to zároveň velmi usnadní i fungování v jejich běžném životě,“ podotkla.

Ilustrační foto.
Řízek s přílohou pod 200 korun ve Varech není, ale ve Žluticích i za 130

Za každou pomoc jsou rádi také představitelé měst. „Tuto aktivitu KHK KK opravdu vítám a jsem rád, že se konzultační den uskuteční právě v našem městě. V Mariánských Lázních je nejvíc uprchlíků z Ukrajiny na přepočet obyvatel. Podle oficiálních zdrojů by mělo jít o přibližně 2400 lidí. Přesná čísla bohužel nemáme k dispozici, protože ti, kteří se odstěhují, se nemusí nikam hlásit,“ řekl Martin Hurajčík, starosta Mariánských Lázní. „Věřím, že uprchlíkům z Ukrajiny pomůžou nové dovednosti k získání zaměstnání, což povede k jejich lepší integraci do české společnosti. Současná doba je náročná a klade velké nároky na nás všechny. Pro menší město, jako jsou Mariánské Lázně, jde o komplikovanou situaci, a tak vítáme veškerou pomoc,“ uzavřel starosta.