Fauna není Stefanu Heinovi z německého Kaiserslauternu cizí už od dětství. V poslední době si však oblíbil sklípkany. A protože jich má přes sto druhů, vytvořil výstavu Svět pavouků. Ta o uplynulém víkendu dorazila také do Chebu (jak už Deník informoval).

Řekněte, co vše mohou na výstavě lidé vidět?

Nejvíc jsou zde k vidění sklípkani, ale také kudlanky, strašilky, či škorpióni. Dohromady mám přes sto různých druhů živočichů.

Výstava putuje po Čechách dlouho?

Vůbec. Cheb je prvním městem České republiky. Chtěli bychom jich zde pořádat víc. V současné době máme ale problém s organizací. Pomáhat mi měl švagr, který žije v Praze. Bohužel ale onemocněl.

Zajímalo by mě, jak se člověk k takovému koníčku dostane.

Už prarodiče měli například hady. Se zvířaty jsem tak přicházel do styku už jako dítě. Jen jsem přešel z hadů na pavouky.

U každého pavouka máte napsáno, odkud pochází. Když pojedu do těchto lokalit jako běžný turista, je pravděpodobné, že se s takovým pavoukem 'potkám'?

To je dost možné. Například v Řecku nebylo nic neobvyklého mít škorpiony v hotelu. Stejně tak není neobvyklé vidět běžně v daných lokalitách tyto pavouky.

To jste mě příliš nepotěšil… Platí u pavouků, že čím větší je, tím je nebezpečnější?

Velký sklípkan dokáže víc kousnout, to je pravda. Ale třeba štír s velkými klepety není tak jedovatý jako ten s malými klepety. Pavouci, kteří jsou na výstavě, však nejsou životu nebezpeční. Jejich útok je stejně nebezpečný jako štípnutí včely či vosy. Například Černá vdova není velká, ale je dost jedovatá. Tu na výstavě ale nemám, není ani hezká (smích). Například v Afghánistánu jsou opravdu velcí pavouci – ti, když vás kousnou do ruky, musí vám ji amputovat.

Dalo by se říct, jaký druh je nejdražší?

To je různé. Například Theraphosa blondii, největší sklípkan, stojí běžně 150 Euro. V současné době je po nich poptávka, stojí tak tedy jednou tolik. Jsou ale pavouci, kteří přijdou na deset Euro. Problémový je spíš chov. Pavouci potřebují stálou teplotu, vlhkost. Je těžké je chovat.

Kdyby nějaký sklípkan utekl, přežil by?

V takovém počasí, jaké je venku, ne.

Pavouky krmíte hmyzem. Jak často to musíte dělat?

To děláme především v období výstav – hlavně proto, aby lidé něco viděli. Když je nakrmíme myší, tři měsíce pak pavouk nemusí nic jíst.