Slavnosti ke zprovoznění třetí sjezdovky se dočkalo Lyžařské středisko Aš. Stalo se tak v sobotu ve 14 hodin. Chvíli poté, co se spustil nově upravený druhý vlek, došlo k poruše a provoz byl na nové trati pozastaven. Několik okamžiků na to se však pracovníkům areálu podařilo znovu vlek rozběhnout a uvítat na něm spokojené návštěvníky.

„Dnes je tady lyžování suprové,“ jásal mladý Tomáš Jeřábek z Aše. „Chodím sem jezdit občas. Vždycky si to ale užívám,“ doplnil.

„V loňském roce na podzim jsme koupili starší vlek, který jsme v průběhu léta repasovali, dostal nový plášť, pozinkování a v podzimních měsících jsme ho postavili,“ řekl Jiří Frank, vedoucí vleků a zástupce společnosti Ašské lesy, která má fungování lyžařského areálu na starost.

Nepřítelem sestavování nového vleku bylo počasí. „Kvůli tomu, že letos přišla zima o něco dříve než jindy a byla velmi mrazivá, tak se nám stavební práce o něco prodloužily. Přesto se nám povedlo vlek dokončit a dnes jsme otevřeli jeho provoz.“

Nově upravená sjezdovka má uměle zasněžený povrch. „Tato sjezdovka je schopna uspokojit i náročnější lyžaře,“ podotkl Frank. „Doufáme, že upravený a prodloužený svah může trochu konkurovat ostatním lyžařským střediskům,“ upřesnil Jiří Frank. Teď si mohou v areálu zalyžovat jak začátečníci, tak i nároční lyžaři.

Zimní sporty si zamilovaly především děti. „Je to tady velice hezké a moc dobře se mi na svahu jezdí,“ řekla školačka Lucie Hošťálková z Aše. „Lyžování mě velice baví.“

Novinkou se letos stalo i lyžování pro nejmenší. „Zajistili jsme koutek pro úplně malé děti,“ informoval Jiří Frank. Funguje tam malý vlek pro uchopení lana rukou. „Tento vlek je především určený pro lyžařskou školu, ale může se tam dostavit i veřejnost. Do provozu jsme ho uvedli také v lednu,“ řekl Frank.

Problém, který zapříčinil přerušení provozu vleku, vysvětlil Jiří Frank. „Vlek jsme postavili, nechali zkolaudovat. Dále ho přezkoušeli odborníci,“ uvedl.

Všechny tyto úkony se provádí bez lyžařů. „V minulém týdnu jsme udělali několikrát zkoušku se zkušenými lyžaři, kteří nám pomohli vlek otestovat a vše vypadalo v pořádku.

Potíž nastala ve chvíli, kdy jsme vlek zastavili tlačítkem, abychom pomohli lyžaři a následně nám z vleku spadlo lano,“ vysvětlil Jiří Frank. „To se nám podařilo vrátit zpět a uvést vlek zpět do provozu. Dnes proběhla zatěžkávací zkouška. Teď se budeme soustředit na to, abychom vychytali takzvaně mouchy, vyvodili určité závěry a dále vlek zdokonalovali.“