Přímá volba prezidenta, jejíž první kolo by se mělo uskutečnit už 11. a 12. ledna, se neodvratně blíží. Pro ty, kteří hodlají volit a nebudou v době voleb v místě svého trvalého pobytu, je jediným řešením takzvaný voličský průkaz.

„Každý, kdo chce volit prezidenta ČR a ví, že ve stanoveném termínu 11. a 12. ledna 2013 (případné II. kolo volby připadá na 25. a 26. ledna) nebude doma, respektive v místě svého trvalého pobytu, může hlasovat na voličský průkaz," uvedla mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „S ním může hlasovat v jiném volebním okrsku na území ČR nebo zvláštním okrsku v zahraničí, což bývají zastupitelské nebo konzulární úřady ČR," dodala.

Kde a dokdy si mohou Chebané o voličský průkaz zažádat? Občan s trvalým pobytem v Chebu může o vydání voličského průkazu požádat osobně na odboru správních činností a obecním živnostenském úřadu (v budově radnice u Komerční banky, v kanceláři číslo 6), a to až do 9. ledna 2013, do 16 hodin. Průkazy se vystavují na počkání.

„Prezidentské volby se určitě zúčastním," uvedl Lukáš Šmíd z Chebu. „V případě, že bych nebyl v místě svého bydliště, tak bych určitě uvažoval o voličském průkazu," dodal jednadvacetiletý Cheban.