Veřejné rokování františkolázeňkých zastupitelů svolala starostka města Lenka Malkovská (ODS) na místní radnici na čtvrtek 3. března od 7 hodin ráno. I přes to, že se jednání mělo odehrát netradičně ve všední den brzo ráno, dostavily se takřka tři desítky občanů. Ti odešli zklamaní, zastupitelstvo se nakonec nekonalo. „Nehazarduje se zde s důvěrou občanů?“ neslo se městským úřadem.

„Starostka mi oznámila, že všichni členové koalice se z jednání omlouvají,“ uvedl těsně před zahájením zastupitelstva tajemník radnice Miroslav Jiřina. „Zastupitelstvo by tak nebylo usnášeníschopné a proto ani nezačne,“ dodal. Podle starostky Malkovské se jí všichni koaliční patneři omluvili a ona sama musela k lékaři.

V jedenáctičlenném zastupitelstvu je nyní dle výsledku posledních komunálních voleb pět členů z vítězné ODS. Po jednom mandátu mají komunisté a Alternativa. Předchozí vedoucí garnitura ze seskupení Františkovy Lázně – sdružení místních získala čtyři místa. Vládnoucí koalici utvořili zástupci ODS a Alternativy.

„Je to vážně hrozné,“ neskrýval své rozhořčení zastupitel Václav Fircák (KSČM). „My, volení představitelé občanů, bychom takové komplikované termíny rokování vydrželi, vždyť zastupujeme svoje občany. Ale co veřejnost, která se dostavila už podruhé brzo ráno ve všední den, kdy většina lidí spěchá do zaměstnání. A rokování se opět nedočkala. Je to ze strany vládnoucí garnitury hazard s důvěrou lidí,“ dodal.

Opoziční zastupitel Ivo Mlátilík (Františkovy Lázně – sdružení místních) tvrdí, že seskupení okolo paní starostky tak jedná ze strachu. „Obávají se, že by Františkolázeňští poznali, že ODS spolu s Alternativou zatím nic pozitvního nevytvořily. Doposud jejich představitelé nepřinesli jediný konstruktivní bod progamu zastupitelstva. Lidi jim to však spočítají, otázkou je jen kdy!“

Lenka Malkovská oponuje, že ve Františkových Lázních je nové vedení na radnici dva měsíce a už mělo absolvovat páté zastupitelstvo. „Poslední opozicí navržené body programu nejsou tak důležité, aby nemohly být projednány na řádném rokování v termínu okolo 23. března,“ vyjádřila se. „Svolání zastupitelstva je mnou vnímáno jako zákonná povinnost, ale i já využívám svého zákonného práva na určení doby a místa konání zastupitelstva,“ reagovala na dotaz Deníku ohledně netradiční doby, na kdy rokování svolala.

Na programu neuskutečněného jednání, který byl sestaven na základě žádosti pěti opozičních členů zastupitelstva, bylo například hlasování o návrhu na vydání průkazů pro občany s trvalým pobytem ve Františkových Lázních starších 65 let. Průkaz má sloužit na bezplatné návštěvy představení místního divadla Boženy Němcové. Volení představitelé občanů měli jednat také třeba o návrhu vybudovat chodník v Horních Lomanech a na Slatině v ulici Klostermannova. Hlasovat hodlali i o prodeji dřeva vytěženého z lesů ve vlastnictví města.