Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občané mohou ušetřit až pět set

Aš - Nový systém sběru tříděného odpadu v Aši se setkal u lidí s úspěchem.

11.3.2013
SDÍLEJ:

PYTLOVÝ SBĚR separovaného odpadu funguje nejen v Aši, ale i v Chebu. Pytle, které jsou k tomuto účelu určené, si mohou místní vyzvednout například v infocentru na chebském náměstí. Foto: Deník: Jan Buriánek

Podobně jako v Chebu, i na Ašsku zavedlo město pytlový sběr tříděného odpadu. Po prvních měsících se zdá, že nový systém občané přivítali kladně. Aby také ne, za poctivé třídění odpadu začala ašská radnice snižovat poplatek za svoz odpadu. Sleva se může vyšplhat až k pětistovce za rok.

Do pytlového systému sběru starého papíru a plastu, s využitím identifikačních štítků s čárkovým kódem, se zapojila od začátku roku téměř pětistovka lidí.

„Dle zkušeností z jiných měst, kde tento systém zavedli už před několika lety, očekáváme kvalitněji vytříděné odpady u dvou komodit plastů a papíru, snad i více takto vyseparovaného odpadu," uvedl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. „V konečném důsledku předpokládáme i menší objem směsného komunálního odpadu, za jehož uložení, na rozdíl od separovaného, který lze zobchodovat, platíme," upřesnil mluvčí.

Lidem se třídění odpadu zamlouvá.

„Je určitě dobře, že se město Aš k tomuto kroku rozhodlo," zhodnotila Jana Dvořáková. „Lidé tak mohou začít i více šetřit na svozu odpadu, a navíc tak mohou pomoci ekologii," dodala.

Město totiž zdražilo poplatek za svoz odpadu, chtělo tento krok kompenzovat.

„Protože se v Aši zvedl poplatek za svoz odpadu na poplatníka a rok z 500 na 600 korun, chtěla dát radnice aktivním třídičům možnost na tomto poplatku ušetřit," vysvětlil Milan Vrbata s tím, že sleva může dosáhnout až 500 korun na poplatníka a rok.

Pokud poplatník dosáhne této hranice, může pokračovat v třídění v tomto systému další člen rodiny, i u něj je opět maximem sleva 500 korun na rok.

„Parametry pytlového sběru tříděného odpadu jsou průběžně vyhodnocovány a měněny tak, aby motivovaly k co největší účasti občanů města," informoval mluvčí Vrbata. Termín svozu odpadu je vždy první pondělí v měsíci.

„Za leden odevzdali občané v rámci pytlového svozu 350 kg plastů a 3610 kg papíru, únorovou bilanci k dispozici zatím nemáme," dodal mluvčí.

Autor: Jan Buriánek

11.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Viktorie Zetková a Lukáš Urbánek.

Chebští tanečníci opět zabodovali

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Teplá - Potěšení, lék i přítel, vším tím může být pro své milovníky čokoláda. A právě o ní bude přednáška Život s vášní a čokoládou. 

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Karlovarský kraj - V Karlovarském kraji chybí mladí lékaři, kteří by měli zájem o praktické lékařství. A stát i té hrstce, která léčí, hází klacky pod nohy. Proto se dnes zvedla vlna odporu ve stávce proti EET a elektronickým receptům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení