Chebsko – Nedávná velká voda, která se prohnala Chebskem, zaměstnala obyvatele a hasiče. Obce, které nemají sbory dobrovolných hasičů, na tom byly sice o něco hůře, přesto nezoufaly.

„Každá obec má ze zákona povinnost mít zajištěnou požární ochranu,“ informoval tiskový mluvčí hasičů Karlovarského kraje Martin Kasal. „Buď vlastní jednotkou nebo smlouvou s jinou dobrovolnou či profesionální jednotkou.

V případě události v dané obci postupuje naše operační středisko dle schváleného poplachového plánu kraje, ve kterém jsou stanovené jednotky, které budou na uvedené adrese zasahovat. Neexistuje místo, kde bychom neměli koho poslat k události. Pokud nemá obec svoje vlastní hasiče a něco se zde stane, pojede tuto událost řešit buď nejbližší profesionální jednotka nebo fungující jednotka dobrovolná,“ dodal Kasal.

Mezi jednu z vodou zasažených obcí bez vlastních dobrovolných hasičů patří například Nebanice. „ Je samozřejmostí, že v každé obci by byli radši, kdyby měli své dobrovolné hasiče,“ uvedla starostka Nebanic Jitka Vlková. „My jsme ale situaci díky povodňové komisi, která pomáhala pytlovat a monitorovat stav vody, zvládli. Kdybychom na ni nestačili určitě bychom poprosili hasiče, aby nám pomohli.“

Ani obec Odrava, kde byla povodňová situace také vážná, nemá sbor dobrovolných hasičů. „Nepocítili jsme absenci výjezdové jednotky,“ uvedla starostka Alžběta Derahová. „Na prvním místě pomohli místní obyvatelé, za což jim patří veliký dík. Navíc máme velice dobrou spolupráci s profesionálními hasiči a sbory dobrovolných hasičů Cheb – Háje, Kynšperk nad Ohří a Milíkov. Tyto sbory byly obci velice nápomocny a ochotny pomáhat s řešením krizové situace při záplavě v Mostově.“

„Vždy jsem si myslel, že obce bez hasičů jsou na tom hodně zle,“ uvedl Martin Vlach z Chebu. „Jak vidím, tak jsem se zmýlil. Je dobře, že tu toto pokrytí funguje,“ dodal.