Zrestaurovat varhany a třeba i oltáře by chtěli v Pomezí nad Ohří. Zastupitelstvo obce rozhodlo, že proto požádají o dotaci z takzvaných Norských fondů. Pokud by měly být provedené všechny potřebné práce, potřebovala by na to obec celkem přibližně deset milionů korun.

„Z Norských fondů bychom rádi získali dotaci na veškeré opravy a zrestaurování vnitřního vybavení našeho kostela sv. Jakuba Většího," potvrdil starosta obce Radek Tlačil.

A co přesně by v kostele bylo třeba opravit? „V plánu máme zrestaurovat varhany a oltáře, investovat bychom potřebovali také do odvodnění či stavebních prací na zajištění statiky kostela," popisoval. „Podle našich odhadů to může vyjít asi na deset milionů korun. Bez dotace je to ale nad finanční možnosti obce." Detaily ale ukáže až restaurátorská dokumentace a stavební průzkum, které již obec nechala zpracovat.

Pro peníze do Norských fondů by si rád sáhl také Cheb.

„Momentálně se chystá oprava jihovýchodních kasemat, na kterou bude třeba vynaložit 20 až 25 milionů korun. Nutná je také oprava barokního opevnění, která by si celá vyžádala desítky milionů korun," sdělil chebský starosta Pavel Vanoušek s tím, že právě na tyto akce by se městu mohlo povést dotaci z fondů získat. „V úvahu by připadala i třeba přístavba a revitalizace městské knihovny," dodal.