Podílejí se totiž také na pořádání některých kulturních akcí. Řeč je samozřejmě o dobrovolných hasičích. Vedení měst a obcí tak na ně myslí i ve svém rozpočtu.

Rozpočet dobrovolných hasičů podporuje i Karlovarský kraj. „V roce 2012 poskytl kraj finanční příspěvek dobrovolným hasičům kraje v celkové výši 2,3 milionu korun. A to nejen na nákup nové techniky, ale i na podporu dalších činností dobrovolných hasičů," prohlásila Jana Pavlíková, tisková mluvčí Karlovarského kraje.

Podobné prostředky má kraj i na letošní rok. Ty jsou ale podmíněny žádostí krajského sdružení hasičů nebo některé z obcí. Nemusí tak jít o konečnou částku.

'Dobrákům' z Křižovatky přispívá obec na provoz částkou deseti tisíc korun ročně. To potvrdil starosta Jan Strachota s tím, že stejný příspěvek každoročně dostávají i jiná sdružení v obci. „Křižovatka také těmto spolkům platí energie a výdaje na provoz jejich kluboven," dodal s tím, že místní dobráci mají mít od roku 2014 novou 'hasičárnu', která bude zároveň sloužit jako jakési multifunkční centrum pro ostatní spolky.

Také město Cheb má své dobrovolné hasiče. Ty letos město podpořilo částkou ve výši téměř tří set tisíc korun. Vloni přitom měli k dospozici jen 203 tisíc, ze kterých vyčerpali pouze 187 tisíc korun.

Dobráci z Hranic u Aše ročně vyjíždějí přibližně k dvaceti zásahům a ve městě pořádají různé akce od pálení čarodějnic až po různé pochody. Ti letos dostali na svůj provoz kolem 260 tisíc korun.

„Podpora města je dobrá," potvrdil velitel jednotky JSDHO Hranice u Aše Michal Brožek. „Do roku 2008 jsme dostávali kolem 130 tisíc. Od roku 2008 je to už kolem dvou set tisíc korun. V letošním roce jsem musel požádat o navýšení rozpočtu kvůli nějakým opravám," dodal.